آموزش

طرز تهیه نوشیدنی آفوگاتو با قهوه اسپرسو مرحله به مرحله

طرز تهیه نوشیدنی آفوگاتو با قهوه اسپرسو مرحله به مرحله

اسم Espresso Affogato را به تا حال شنیده اید؟ آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که به تابستان به چشم زمانی برای سرگرمی و تفریح و لذت بردن نگاه می کنید؟ پس طرز تهیه این نوشیدنی را مطالعه کنید تا از نوشیدن آن در گرمای تابستان لذت ببرید. Affogato  یک نوشیدنی اصالتا ایتالیایی است. معنای لغوی این نوشیدنی غرق شده است. در مورد طرز تهیه آفوگاتو با قهوه اسپرسو و فوت و فن های آن و تاریخچه آفوگاتو در مجله قهوه ست بخوانید.

 

 

آفوگاتو نوشیدنی بر پایه اسپرسو که از ترکیب چند شات اسپرسو با بستنی درست می شود. آفوگاتو را در ایتالیا با قهوه اسپرسو درست می کنند اما آفوگاتو با قهوه دمی ( با فرنچ پرس یا موکاپات) هم تهیه می شود. بستنی وانیلی هم بهترین انتخاب برای آفوگاتو است هر چند که در ایتالیا از جلاتو هم استفاده می شود.

 

 

تاریخچه آفوگاتو

 

تاریخچه آفوگاتو

 

بد نیست کمی در مورد ریشه آفوگاتو بدانیم. ایتالیا، زادگاه غذاهای بسیار خوشمزه ای است که ما روزانه مصرف می کنیم. دوره رنسانس و شهر فلورانس، محل تولد جلاتو یا بستنی و تورین مهد اسپرسو در حدود سال 1884. این حقایقی است که ما می دانیم، اما آنچه که ما نمی دانیم چگونگی پیدایش آفوگاتو و زمان آن است. خب این کمی غم انگیز است اما نه چندان دلسرد کننده، زیرا در بسیاری از منوهای ویژه در سراسر جهان آفوگاتو دیده می شود و به راحتی می توانید آن را در خانه تهیه کنید.

 

دستورالعمل های اصلی آفوگاتو دو خوراکی کلاسیک ایتالیایی را می طلبد: یک شات اسپرسوی تازه دم کرده و یک قاشق وانیل یا fior di latte gelato. به دلیل محبوبیت آفوگاتو، در سال های اخیر تغییرات زیادی دستور تهیه آن به وجود آمده که بعضا از دستور اصلی متفاوت هستند. به طعم های مختلف ژلاتو فکر کنید، بستنی خانگی طعم دار شده با ادویه، شراب غنی شده یا اضافه کردن آجیل، شکلات، نوک قاشق کاکائو و کلوچه های خرد شده یا بیسکوتی به آفوگاتو.

 

 

نکات اساسی نوشیدنی آفوگاتو

 

  • ابتدا- برای کاهش سرعت آب شدن بستنی، قاشق های مخصوص بستنی جلاتو/ بستنی را از قبل منجمد کنید. همچنین – لیوان / فنجان سرو را خنک کنید.
  • اگر همزمان چندین فنجان آفوگاتو  تهیه می کنید، بهتر است ژلاتو و اسپرسو را جداگانه سرو کنید و کار “غرق کردن” را به مهمانان بسپارید!

 

 

چگونه آفاگاتو را بخوریم؟

 

با قاشق! ابتدا بستنی، سپس قهوه یا قهوه همراه با بستنی ذوب شده  این یک ترکیب بهشتی است! بعضی از افراد را می شناسیم که به جای اینکه با قاشق  آفاگاتو را بخورند، آفوگاتو را می نوشند خب نقطه کمال خوردن آفاگاتو این سبک می تواند باشد. نوشیدن آفوگاتو بعد از یک وعده غذایی حجیم بسیار  دلچسب است و البته میان وعده بعد از ظهر بهترین زمان لذت بردن از آفاگاتو است.

 

 

AFFOGATO در خانه؟ چگونه تهیه کنیم؟

 

AFFOGATO در خانه؟ چگونه تهیه کنیم؟

 

دستگاه اسپرسو ندارید؟ مشکلی نیست. هنوز هم به راحتی می توانید از این نوشیدنی لذت ببرید، برای تهیه آن از قهوه عصاره گیری شده غلیظ تهیه شده با موکاپات، Aeropress یا حتی فرنچ پرس استفاده کنید.

 

 

چه عطر و طعم بستنی را انتخاب کنیم؟

 

بستنی وانیلی با کیفیت بالا یک سنت ناب ایتالیایی است و می تواند بهترین ترکیب اسپرسو و بستنی را ایجاد  کند. اما طعم های دیگری که دوست دارید هم عالی است: شکلات، فندق ، پسته و غیره … . خوب است بدانید که در ترکیبات هر دو بستنی وانیلی و جلاتو خامه، شیر و شکر وجود دارد. اما نسبت شیر به خامه در جلاتو بیشتر از بستنی وانیلی است.

 

 

این مطلب را هم بخوانید » درباره تاریخچه بستنی جلاتو «

 

 

طرز تهیه آفاگاتو اصیل ایتالیایی

 

طرز تهیه آفاگاتو اصیل ایتالیایی

 

برای طرز تهیه آفوگاتو شما نیاز دارید به:

 

1 اسکوپ جلاتو (وانیل، شکلات یا فندق)

1 شات اسپرسو

لوازم جانبی: نوک قاشق کاکائو، آجیل تفت داده شده، وافل، شکلات.

 

یک اسکوپ بستنی را در یک فنجان/ یا لیوان لاته قرار دهید. اگر می خواهید مقدار بیشتر درست کنید، بهتر است که فنجان ها یا لیوان ها را با بستنی اسکوپ شده در فریزر قرار دهید (این باعث می شود بستنی کمی سفت شود). یک قهوه دمی غلیظ یا  اسپرسوی غلیظ درست کنید و روی جلاتو بریزید. بلافاصله سرو کنید و لذت ببرید. می توانید نوشیدنی آفوگاتو را هم بزنید و یا بدون هم زدن میل کنید.

 

یادتان باشد خود را درگیر محدودیتها نکنید! می توانید از قهوه سرد دم – Cold brew – هم در طرز تهیه آفوگاتو استفاده کنید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه قهوه سرد دم یا کلد برو «

 

 

منبع: baristainstitute

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *