اخبار و مقالات

آیا قهوه ممکن است باعث تقویت حافظه و یادآوری خاطرات شود؟

آیا قهوه ممکن است باعث تقویت حافظه شود؟

تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن دو فنجان قهوه حاوی کافئین در روز ممکن است توانایی شما را در به خاطر سپردن جزئیات افزایش دهد. قهوه، نوشیدنی محبوب آدم های عاشق بیداری و هوشیاری، فضیلت جدیدی به لیست مزایای خود اضافه می کند: قهوه ممکن است به تقویت حافظه و یادآوری خاطرات و حفظ خاطرات جدید به انسان کمک کند. در مورد قهوه و تقویت حافظه در مجله قهوه ست بیشتر بخوانید.

 

تاثیر قهوه بر تقویت حافظه چگونه کار می کند؟

 

تاثیر قهوه بر تقویت حافظه چگونه کار می کند؟

 

به گفته محققان از دانشگاه جان هاپکینز و دانشگاه کالیفرنیا در ارواین، افرادی که حداقل دو فنجان قهوه حاوی کافئین در طول روز می نوشند ممکن است بهتر و بیشتر از کسانی که قهوه کافئین دار نمی نوشند خاطرات را به خاطر بسپارند. Virginia Hughes در نشنال جئوگرافیک این آزمایش را توضیح می دهد:

 

این آزمایش روی بالغین جوانی که معمولاً زیاد قهوه نمی نوشند- کمتر از 500 میلی گرم کافئین در هفته یا حدود پنج فنجان کوچک قهوه – و کسانی که قبلاً قهوه نخورده بودند صورت گرفت. چندین تصویر از اشیا مختلف مانند اسب دریایی، سبد و ساکسیفون به داوطلبان نشان داده شد و سپس از آنها پرسیدند که آیا هر عکس یک وسیله مورد استفاده در فضای داخلی  نشان داده می شود یا فضای خارجی؟ بلافاصله پس از مشاهده تصاویر، داوطلبان قرص حاوی 200 میلی گرم کافئین (که معادل تقریباً دو فنجان قهوه است) یا دارونما مصرف کردند.

 

 

روز بعد، افراد به آزمایشگاه بازگشتند. در آنجا دوباره همان تصاویر به آنها نشان داده شد و از آنها خواسته شد مواردی را که از روز قبل تکرار شده اند برچسب بزنند. برخی از تصاویر دارای موارد اضافی واضحی بودند، در حالی که برخی دیگر خیلی شبیه تصاویر روز قبل بودند و فقط اندکی فرق داشتند. هیوز می گوید: “به عنوان مثال، در حالی که یکی از تصاویر” قبلی “یک سبد حصیری با دو دستگیره بود، یکی از تصاویر جدید اما ” مشابه “یک سبد حصیری با یک دسته و یک پتو آبی بود که از زیر درب آن بیرون می زد. ” افرادی که قرص کافئین مصرف کرده بودند، در تشخیص این تفاوتهای ظریف مهارت بیشتری داشتند.

 

هیوز می گوید زمانی که تیم تحقیق معادل 3 فنجان قهوه کافئین را به افراد تحت آزمایش داد این نتایج تغییری نکردند (یعنی اگر میزان مصرف کافئین را در روز چهار برابر کنید، مهارت حافظه فوق العاده انسانی نخواهید داشت). از طرف دیگر داوطلبانی که فقط یک فنجان نوشیده بودند عملکرد بهتری نسبت به افرادی که دارونما مصرف کرده بودند، ندارند. بنابراین به نظر می رسد برای تقویت حافظه نوشیدن روزانه 2 فنجان قهوه کافئین دار به صورت مستمر موثر است.

 

قهوه به یادآوری خاطرات جدید کمک می کند؟

 

این توانایی برای درک تفاوت های ظریف تصاویر به عنوان جداسازی الگو – pattern separation – شناخته می شود و به گفته محققان، نشانه خوبی از سطح پیشرفته حافظه برای حفظ کردن مسائل است.

 

مایکل نویسنده مطالعه در این باره می گوید: “اگر ما از یک  آزمایش که  حافظه استاندارد را شناسایی می کرد و  بدون این موارد مشابه و ترفندها استفاده می کردیم، هیچ تأثیری از کافئین پیدا نمی کردیم.” “با این حال، استفاده از این موارد نیاز به عملکرد مغز دارد که یک تمایز دشوارتر را انجام دهد -چیزی که ما آن را جداسازی الگو- pattern separation – می نامیم، که به نظر می رسد فرایندی است که توسط کافئین افزایش می یابد.”

 

 

قهوه هنوز هم برای بیدار نگه داشتن و هوشیاری خوب است

 

اما یک نکته مهم که هیوز به آن اشاره کرده این است: آمارهای تایید کننده  از این مطالعه بسیار ناچیز بود. بنابراین هیئت داوران ممکن است هنوز درمورد اینکه آیا قهوه به تقویت حافظه انسان کمک می کند یا خیر و اینکه این تاثیر تا چه حد است به نتیجه نرسیده باشند. اما معتادان به قهوه هنوز می توانند راحت باشند و بدانند که فرض اصلی نوشیدن قهوه یعنی – بیدار نگه داشتن و هوشیاری – هنوز هم درست کار می کند.

 

 

این مطلب را هم بخوانید: تاثیر کافئین بر تقویت حافظه و تمرکز 

 

 

منبع: smithsonianmag

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *