آموزش

همه چیز درباره کافه اوله (Café Au Lait) و طرز تهیه آن

همه چیز درباره کافه اوله (Café Au Lait) و طرز تهیه آن

 

به طور میانگین ده ها نوشیدنی قهوه حاوی شیر در فهرست منو کافی شاپ ها وجود دارد. اما برای کسانی که دستگاهی برای عصاره گیری اسپرسو یا بخار دادن به شیر ندارند درست کردن آنها در خانه دشوار است. کافه اوله یا au lait یک استثنا قابل توجه است. گرچه این نوشیدنی قهوه در بسیاری از کافه ها ممکن است با اسپرسو تهیه شود، اما می توان آن را با هر نوع  قهوه غلیظ در خانه تهیه کرد. طرز تهیه کافه اوله ساده و آسان است و انواع مختلف آن در سراسر جهان با نام های مختلفی نوشیده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طرز تهیه کافه اوله و دلیل وجود نسخه های زیادی از آن ادامه این مطلب را در مجله قهوه ست بخوانید.

 

کافه اوله، یک نوشیدنی با نام های بسیار

 

کافه اوله، یک نوشیدنی با نام های بسیار

 

اصالت کافه au lait به کشور فرانسه برمی گردد و ترجمه لغت به لغت آن به معنای قهوه با شیر است. کافه اوله یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در کشور فرانسه است.

در اروپا، کافه اوله با افزودن شیر بخار داده شده (در معرض بخار گرفتن شیر با فشار قوی) به یک شات اسپرسو به نسبت 1: 1 ساخته می شود. کافه اوله یک نوشیدنی بدون کف یا با کف کم در بالای آن است. با این حال، کافه اوله در ایالات متحده اغلب با افزودن شیر بخار داده شده به قهوه فیلتری غلیظ تهیه می شود.

 

Nicolas Clerc، باریستای کافه Télescope در پاریس، فرانسه است. او می گوید که کافه au lait شامل یک شات اسپرسو است که در یک فنجان 170 میلی لیتری با شیر گرم و حرارت داده شده ترکیب می شود. نیکولاس می گوید این نوشیدنی باید در حالتی تهیه شود که شیر فقط داغ شود اما جوشانده نشود و دمای آن باید بگونه ای باشد که بلافاصله بعد از تهیه نوشیده شود.

 

به گفته تام کلارک، که یکی از بنیانگذاران و رئیس کافه کوتوم در پاریس فرانسه است از کافه اوله در یک لیوان بزرگ یا حتی یک کاسه لذت می برد. این به فرد اجازه می دهد که نوشیدنی را همراه با نان شیرینی خود در وعده صبحانه هم میل کند.

 

نسخه های زیادی از این نوشیدنی در سراسر جهان وجود دارد. در لهستان به آن kawa biala گفته می شود، در آلمان به milchkaffee معروف است، در مجارستان tejeskávé است و نسخه هلندی این نوشیدنی koffie verkeerd و در برزیل، به عنوان یک کافه comite نیز شناخته می شود. تمام این اسامی به معنای شیر و قهوه هستند.

 

نوشیدنی هایی نیز وجود دارند که حاوی همان مواد هستند، اما به طرز متفاوتی تهیه می شوند. به عنوان مثال، در اسپانیا، کافه con leche با شیر گرم شده تهیه می شود، نه شیر بخار داده شده. یا در سوئیس، کافه اوله با اضافه کردن اسپرسو به شیر، و نه برعکس، تهیه می شود.

 

CAFÉ AU LAIT چه هست و چه نیست

 

CAFÉ AU LAIT چه هست و چه نیست

 

تام می گوید: ”کافه au lait احتمالاً دموکراتیک ترین و در دسترس ترین قهوه حاوی شیر است. این نوشیدنی مطمئناً در میز صبحانه نقش خود ویژه را دارد و کیفیت آن به کیفیت مواد اولیه بستگی دارد.”

 

کافه au lait با کافه لته و فلت وایت متفاوت است، حتی اگر هر سه اغلب با هم اشتباه گرفته شوند. فلت وایت یک اسپرسو است که مقدار کمی شیر بخار داده شده و یک لایه نازک کف دارد. در حالی که لاته اسپرسو است و روی آن دو لایه مشخص و ضخیم تر از شیر بخار داده شده و کف دار قرار دارد. نیکولاس می گوید که این تفاوت با نوشیدنی های دیگر متفاوت است زیرا “کاپوچینو کف دار است، فلت وایت قوی تر است و لاته شیری تر است”.

 

 

فرق کاپوچینو با کافه لاته چیست؟

 

 

بسیاری از فروشگاه های کافی شاپ -مانند استارباکس- از کافه au lait به عنوان ” کافه میستو  caffe misto ” یاد می کنند. این نوشیدنی به عنوان یک قهوه آمریکایی با قهوه دم کرده فیلتری و  شیر تهیه می شود که اغلب به آن سیروپ های طعم دار اضافه می شود. با این حال، تام خاطرنشان می کند که “گسترش دستگاه اسپرسو” باعث شده است که این نوشیدنی “به یک لاته با پایه اسپرسو تبدیل شود”.

 

لازم به ذکر است که نوشیدنی باید به جای شیر سرد  با شیر گرم یا بخار داده تهیه شود. بخار دادن شیر باعث کاراملی شدن لاکتوز موجود در آن می شود و آن را شیرین و خامه ای می کند. با این حال، تام می گوید: “بسته به کافه ای که می روید ممکن است دی اوله را با شیر گرم شده روی اجاق گاز (معمول در منطقه فرانسه) یا شیر دارای بافت سرو کنند.”

 

از آنجا که کافه au lait در بسیاری از کشورهای مختلف جهان اقتباس شده است، از نظر فنی و تکنیکی دارای تنوع زیادی است. با این حال، یک نسخه به خصوص جالب از این نوشیدنی در نیواورلئان آمریکا ارائه می شود.

 

Café du Monde یک کافی شاپ در محله فرانسوی شهر است که بیش از 150 سال است که با تنوع معروف خود در کافه au lait خدمات ارائه می دهد. کافه au lait که در Café du Monde سرو می شود با ترکیب کاسنی و قهوه نوشیدنی تلخ و شدیدی با احساس دهانی شدید و غلیظ ایجاد می کند.

 

ریشه این موضوع به زمان جنگ داخلی آمریکا برمی گردد. زمانی که قهوه به قدری کمیاب بود که غالباً با گیاه کاسنی مخلوط می شد تا مدت زمان بیشتری ذخیره قهوه داشته باشند. برای کاستن شدت نوشیدنی، این کافی شاپ قهوه خود را با beignets (یک نوع پنکیک یا دونات) سرو می کند- یک شیرینی فرانسوی سرخ شده که با شکر پوشانده شده است. فرانسوی ها عموما کافه اوله را با اشترودل یا کراسان میل می کنند.

 

آیا نوشیدنی کافه اوله محبوب باقی خواهد ماند؟

 

آیا نوشیدنی کافه اوله محبوب باقی خواهد ماند؟

 

نیکولاس معتقد است که کافه اوله برای مدتی در منوی کافی شاپ ها محبوب خواهد بود. با این حال، او یادآور می شود که تنوع زیادی در این زمینه وجود دارد. نوشیدنی در کشورهای مختلف متفاوت تهیه می شود به عنوان مثال، مشتریان در فرانسه و ایالات متحده هنگامی که از کافی شاپ محلی خود درخواست کافه au lait می کنند، نوشیدنی های کاملاً متفاوتی دریافت می کنند.

 

“در فرانسه ، معمولاً درخواست برای یک کافه اوله بسیار معمول است، اما مشتریان انتظار دارند یک کاپوچینو و نه یک قهوه فیلتری تیره که به آن شیر اضافه شده ، تحویل بگیرند .” او اضافه می کند: “من دوست دارم با دقت به خواسته های مشتری گوش دهم و انتظارات آنها را تا آنجا که می توانیم برآورده کنم.”

 

تام همچنین اشاره می کند که کافی شاپ ها باید توجه داشته باشند که بسیاری از مصرف کنندگان از مصرف شیر لبنی دور شده اند. “من مطمئن هستم که برخی همیشه از آن لذت خواهند برد اما صادقانه بگویم، من می بینم که تقاضا برای نوشیدنی های شیری با گذشت زمان کاهش می یابد.”

 

“فرهنگ قهوه به موازات تغییر فرهنگ پیرامون لبنیات در حال تکامل است و گزینه های بدون لبنیات را ترویج می کند. علاوه بر این ، ما این واقعیت را داریم که مردم در حال کشف قهوه های خاص و خوشمزه هستند که به عنوان یک قهوه فیلتری سرو می شود.”

 

سدری الکساندر آبیدی یک برشته کار قهوه در Café Moxka در لیون فرانسه است. او می گوید که فکر می کند هرچه گزینه های جایگزین شیر بیشتر شود، نوشیدنی برای جایگزینی آنها تکامل می یابد. سدری توضیح می دهد: “قهوه های پایه شیر بسیار محبوب هستند.”

 

“9 سال پیش که ما کار خود را شروع کردیم، پیدا کردن چیزی غیر از شیر UHT بسیار سخت بود.” او می گوید امروز این یک مورد متفاوت برای کافی شاپ ها است  و نوشیدنی های مشهور مبتنی بر شیر ممکن است به طور طبیعی تکامل پیدا کنند.”

 

کافه اوله بخش مهمی از تاریخ قهوه اروپا است. علی رغم تنوع و وجود ده ها گونه از آن در سراسر جهان، این نوشیدنی صدها سال همواره محبوب بوده و به نظر نمی رسد که به این محبوبیت  لطمه ای وارد شود.

 

داشتن دو ماده اولیه  ساده آن یعنی شیر و قهوه  بدان معنی است که با تغییر روند مصرف کننده قهوه، پتانسیل زیادی برای آزمایش و تکامل وجود دارد. به عنوان مثال، در سال های آینده، ممکن است دیدن کافه au lait ساخته شده با شیر گیاهی در کافی شاپ های تخصصی بیشتر و بیشتر شود.

 

 

بیشتر بخوانید: آینده شیرهای گیاهی و قهوه در کافی شاپ ها

 

 

با این حال، این روند چه تغییر کند و چه تغییر نکند، یک مسئله مسلم است: این نوشیدنی شیرین و خامه ای برای بسیاری از افراد یک نوشیدنی اصیل است و بستر مناسبی برای تغییر و اصلاحات دارد. بنابراین دفعه دیگر که به کافی شاپ می روید، شاید ارزش این را داشته باشد که ببینید باریستا چگونه یک قهوه را به صورت اوله درست می کند. قطعا برای شما جذاب خواهد بود .

 

 

منبع: perfectdailygrind

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *