آموزش

قهوه لانگ بلک چیست | همه چیز درباره یکی از فرزندان اسپرسو

قهوه لانگ بلک

وقتی در کافی شاپ یک فنجان قهوه لانگ بلک سفارش می دهید احتمالا چیزی که برای شما آماده می شود شباهت زیادی به آمریکانو دارد اما با یک تفاوت. درست مثل آمریکانو، لانگ بلک هم با پایه اسپرسو درست می شود و به عبارتی یکی از فرزندان اسپرسو است. مواد تشکیل دهنده لانگ بلک و آمریکانو هم یکی است پس یعنی از یک خانواده و خویشاوند هستند: اسپرسو و آب جوش. اما تفاوت این دو در چیست؟ تفاوت در روش آماده سازی این دو است. در این مقاله مجله قهوه ست به شما می گوییم قهوه لانگ بلک چیست و چه چیزی آن را منحصر به فرد می کند و چگونه می توان یک فنجان لانگ بلک تهیه کرد.

قهوه لانگ بلک چیست؟

 

قهوه لانگ بلک چیست؟

 

از آنجایی که لانگ بلک یک نوشیدنی کافی شاپی در استرالیا و نیوزیلند است، برای تعریف یک نوشیدنی و نحوه ساخت آن با متخصصان در این منطقه صحبت شده است. Levent Doganay یک متخصص قهوه در Coffee Brewmasters، در ملبورن، استرالیا است.

 

او در این باره می گوید: “در استرالیا و نیوزیلند، به طور معمول لانگ بلک با ریختن دو شات اسپرسو یا ریستتو روی 100 تا 120 میلی لیتر آب گرم که از دستگاه اسپرسوساز گرفته شده، درست می شود.”

 

تفاوت اصلی آمریکنو با لانگ بلک در نحوه مخلوط شدن آب گرم با اسپرسو است. در حالی که یک آمریکانو با ریختن آب داغ روی اسپرسو ساخته می شود، اما برای لانگ بلک عکس این روند است. با ریختن اسپرسو روی آب داغ، در نتیجه لانگ بلک کریمای بیشتری نسبت به آمریکانو حفظ می شود.

 

به طور معمول، یک لانگ بلک نیز با آب کمتری نسبت به یک آمریکانو تهیه می شود. بنابراین غلظت بیشتری دارد، به این معنی که طعم اسپرسو در آن بیشتر مشخص و بارز است. اما لانگ بلک نباید با قهوه لانگو -Lungo- که یک شات اسپرسو رقیق (به خاطر مقدار آب بیشتر) است اشتباه گرفته شود.

 

مواردی که در مورد قهوه لانگ بلک باید در نظر گرفت

 

همانطور که از نام آن پیداست  لانگ بلک معمولاً بدون شیر درست می شود. لونت می گوید: “آب اضافه شده به شما اجازه می دهد تا عطر و طعم قهوه باز شود و ویژگی های و مشخصات دانه قهوه  بو داده را برجسته می کند. [و طبعا می توانید] برای مدت طولانی تری از قهوه خود لذت ببرید!”

 

خارج از استرالیا و نیوزیلند، این نوشیدنی معمولاً در منوی کافه ها با نام دیگری تبلیغ می شود. مولیا هندایانی صاحب کافه Smile Koffie، واقع در غرب جاوا، اندونزی است. او می گوید: “نام کافه من کوپی هیتام – kopi hitam – (قهوه سیاه) است… [ما قهوه سیاه  را به مشتریان می دهیم] البته وقتی آنها می گویند یک آمریکانو یا لانگ بلک می خواهند.” او می گوید لانگ بلک برای هر کسی که قهوهب دون افزودنی دوست دارد خوشایند است.

 

در Smile Koffie، مولیا و تیمش لانگ بلک را با ریختن 160 میلی لیتر آب داغ در لیوان قبل از ریختن یک شات اسپرسو روی آن درست می کنند. هنگامی که از او سوال شد چگونه عطر و طعم نوشیدنی را توصیف می کند، مولیا می گوید: “این لانگ بلک شبیه آمریکانو است، اما عطر و طعم آن قوی تر است.”

 

وی اضافه می کند: “در لانگ بلک تن واری و بادی سنگین تری وجود دارد زیرا کریما و خامه سطح بیشتری روی سطح قهوه وجود دارد.”

 

 

این مطلب را هم بخوانید: تفاوت قهوه آمریکانو با قهوه فیلتری 

 

مواردی که در مورد قهوه لانگ بلک باید در نظر گرفت

 

تفاوت قهوه لانگ بلک با آمریکانو چیست

 

یک لانگ بلک به معنای یک قهوه خوشمزه است. لانگ بلک به طور سنتی بدون شیر سرو می شود به این معنی که طعم های ترکیب اسپرسوی بیشتری از آنچه در کاپوچینو یا فلت وایت وجود دارد قابل دریافت است.

 

به همین دلیل، مهم است که شما حتما از قهوه با کیفیت و خوب استفاده کنید. لونت می گوید که او از یک قهوه کلمبیایی تک خاستگاه استفاده می کند که برای اسپرسو مناسب است. مولیا از دو ترکیب مختلف استفاده می کند: یکی عربیکا و دیگری روبوستا، هر دو هم از منطقه Temanggung اندونزی.

 

مولیا می گوید قهوه را از Temanggung انتخاب می کند زیرا “دارای رایحه خاص قهوه با سطح اسیدیته پایین و طعم های نرم، گلی و میوه ای است”. او این طعم را به صورت توصیف می کند: “نفوذ به زبان” و داشتن “احساس ترشی خوشایند “.

 

مولیا می گوید که او تغییرات مختلفی را نیز تجربه کرده است. به عنوان مثال، گاهی اوقات وقتی مشتری ها به دنبال یک نوشیدنی خنک تر می روند، یک قهوه لانگ بلک با چند قطعه یخ درست می کند. او همچنین می گوید که در گذشته شکر، شربت و حتی خامه زده شده هم به قهوه لانگ بلک اضافه کرده است.

 

 

در کنار افزودن طعم های دیگر یا شیر، می توانید خود اسپرسو را نیز تغییر دهید تا طعم دیگری به نوشیدنی بدهد. یکی از این تغییرات شامل افزودن یک قهوه غلیظتر مانند  ریسترتو دوبل به آب داغ است. با افزودن یک قهوه غلیظ تر، رنگ لانگ بلک پررنگ تر و با  اسید کمتر می شود و حس دهانی آن بیشتر شربتی است.

 

 

فرق کاپوچینو با لاته چیست؟

 

 

در حالی که تهیه یک قهوه لانگ بلک نسبتاً ساده است، مانند هر نوع نوشیدنی دیگری، باید مراقب باشید. ریختن اسپرسو روی آبی که بیش از حد گرم باشد، روی طعم لانگ بلک تأثیر می گذارد. این همچنین به این معنی است که مشتریان باید منتظر خنک شدن نوشیدنی خود باشند و نمی توانند بلافاصله از آن لذت ببرند.

 

لونت توصیه می کند از آبی استفاده کنید که تا حدود 70 درجه سانتی گراد گرم شده باشد. او می گوید که این باعث می شود لانگ بلک “شفافیت بیشتر طعم و پایان  به اصطلاح تمیز” داشته باشد. همچنین نوشیدنی را شیرین نگه می دارد و به آن کمک می کند تا لایه کرم بالای آن را حفظ کند. اگر هنگام ریختن اسپرسو آب خیلی گرم باشد کریما با سرعت بیشتری از بین می رود.

 

طرز تهیه قهوه لانگ بلک

 

قهوه لانگ بلک ممکن است شبیه نوشیدنی های دیگر بر پایه اسپرسو باشد، اما روش منحصر به فرد تهیه آن، تن واری و حس دهانی متمایز به آن می بخشد که آن را از آمریکانو جدا می کند.

 

دانستن اینکه چه چیزی آن را منحصر به فرد می کند، به شما کمک می کند تا متوجه شوید بیشتر به مذاق چه افرادی خوش می آید: شاید افرادی که به دنبال چیزی بیشتری از یک فنجان قهوه سیاه و بدون افزودنی  هستند یا کسی که به دنبال گزینه دیگری به عنوان جایگزین آمریکانو است. در هر صورت، این اطلاعات به شما کمک می کند تا لانگ بلک های با کیفیت تری درست کنید و از آن ها لذت ببرید.

 

 

منبع: perfectdailygrind

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *