اخبار و مقالات

Gustav III پادشاه سوئد در قرن 18 و قهوه

وی که در نیمه دوم قرن 18 زمامدار سوئد بود از این جهت در تاریخ معروف شده است که دستور آزمایشی را داده است که تاثیرات منفی قهوه بر انسان را بررسی کند.

قهوه در قرن 17 به سوئد راه پیدا کرده است و در ابتدا مصرف آن بسیار کم بوده است، ولی در قرن 18 مصرف آن افزایش پیدا کرد، به خصوص در میان افراد متمول.
در اواسط قرن 18 قانون عجیبی در مقابل مصرف قهوه و چای در این کشور وضع شد تا مصرف آن را محدود کند، همچنین مالیات های سنگینی وضع شد که مصرف آن ها را محدودتر کند و حتی مدتی به طور کامل مصرف قهوه ممنوع اعلام شد!!!

gustav-set-coffee-2

البته علیرغم این ممنوعیت مصرف آن کماکان ادامه پیدا کرد.

Gustav III پادشاه آن زمان وقتی دید کماکان مصرف قهوه در این کشور ادامه پیدا می کند و قهوه را تهدیدی برای سلامتی شهروندان می دید تصمیم گرفت تا آزمایشی ترتیب دهد تا به طورعملی تاثیرات منفی قهوه را به اثبات برساند.

وی در میان زندانیان کشور پس از جستجو دو دوقلوی همسان را پیدا کرد که به مرگ محکوم شده بودند. وی دستور داد که مجازات آن ها از مرگ به حبس ابد تغییر یابد با این شرط که یکی از آنها روزانه 3 قوری با حجم مشخص قهوه و دیگری به همان اندازه چای تا پایان عمرشان استفاده کنند! و برای این منظور دو پزشک در نظر گرفته شد که تغییرات این دو محکوم را بررسی و روند ازمایش را پیگیری کنند.

نکته جالب اینکه دو پزشک که برای بررسی این آزمایش در نظر گرفته شده بودند قبل از پایان ازمایش خود به مرگ طبیعی فوت شدند! همچنین خود پادشاه قبل از اینکه نتیجه آزمایش را ببیند در یک توطئه ی سیاسی به قتل رسید!! از دو محکوم یاد شده یکی از آنها که روزانه چای می نوشید در سن 83 سالگی بهمرگ طبیعی فوت شد و دیگری که قهوه می نوشید مدتی بعد از آن!!

نهایتاً هیچ اثر منفی برای انسان نشان داده نشد. به وسیله این آزمایش و  در سال 1820 ممنوعیت مصرف قهوه در سوئد برداشته شد و قهوه تبدیل به نوشیدنی پر طرفداری در سوئد شد.

همینک نیز سوئد جزء کشورهایی در دنیا طبقه بندی می شود که بیشترین سرانه مصرف قهوه را دارا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *