آموزش

طرز تهیه قهوه دمی با دستگاه اروپرس+نحوه کار با اروپرس، مقدار دقیق قهوه و آب

طرز تهیه قهوه دمی با دستگاه اروپرس+نحوه کار با اروپرس و مقدار دقیق قهوه و آب

 

دم کردن با دستگاه اروپرس یکی از روش‌های محبوب دَم‌آوری قهوه است. در سازوکار دم‌آوری قهوه با اروپرس همان‌طور که از نامش پیداست قهوه با فشار دم می‌کشد. اگر دوست دارید طرز تهیه قهوه دمی با دستگاه اروپرس و سازوکار کار کردن با این دستگاه را یاد بگیرید این مطلب مجله قهوه ست را تا انتها بخوانید.

دستگاه اروپرس چیست و چگونه کار می‌کند؟

 

 

طرز تهیه قهوه دمی با دستگاه اروپرس+نحوه کار با اروپرس و مقدار دقیق قهوه و آب

 

دستگاه دم‌آوری قهوه اروپرس که قدمت چندانی هم ندارد و در سال 2005 میلادی اختراع شده شامل دو سیلندر پلاستیکی است. در این دستگاه یک سیلندر به عنوان هوابند در سیلندر بزرگ‌تر مانند سرنگ قرار دارد. در این دستگاه بسته به میزان درشتی دانه‌های قهوه، آب در دمای 92 تا 96 با فشار و جریانی ثابت از داخل دانه‌های آسیاب شده قهوه عبور می کند تا طعم و عطر قهوه را استخراج کند.

اما سازوکار استفاده از اروپرس برای دم‌آوری قهوه چگونه است. یادتان باشد قبل از استفاده از اروپرس از تمیز بودن وسیله به خصوص محفظه فیلتر آن اطمینان حاصل کنید. توصیه می‌کنیم از دانه‌های قهوه متوسط برشته شده استفاده کنید .البته با توجه به ذائقه خود می‌توانید هر نوع قهوه‌ای را استفاده کنید، چه دانه قهوه برشته ملایم چه برشته زیاد. بهتر است برای کسب بهترین نتیجه در زمان دم کردن دانه های قهوه را آسیاب کنید و درجه آسیاب مناسب متوسط به پایین( Medium fine ) باشد.

برای دم‌آوری قهوه با اروپرس نسبت قهوه به آب چیزی در حدود سیزده -چهارده گرم قهوه برای دویست گرم آب است. البته این مقدار با توجه به نوع قهوه و درجه برشته شدن متغیر است. برای حصول نتیجه خوب بهتر اسن دمای آب در حدود 93 درجه سانتی گراد باشد. برای این منظور آب را به نقطه جوش برسانید و سی ثانیه آن را از شعله بردارید.

در زمان دم کردن قهوه و کار با دستگاه اروپرس ابتدا فیلتر دستگاه را در کلاهک مخصوص فیلتر قرار دهید و فیلتر و کلاهک را با آب داغ آبکشی کنید. این امر به قرارگیری بهتر فیلتر داخل کلاهک کمک کرده و همچنین طعم نامطبوع کاغذی فیلتر را از بین می‌برد.

 

دستگاه اِروپرس را مطابق شکل زیر به هم وصل کنید

 

دستگاه اروپرس چیست و چگونه کار می‌کند؟ قیمت دستگاه اروپرس

 

 

طرز تهیه قهوه دمی با دستگاه اروپرس 

 

 

طرز تهیه قهوه دمی با دستگاه اروپرس+نحوه کار با اروپرس و مقدار دقیق قهوه و آب

آنچه نیاز دارید:

دستگاه اِروپرس
قهوه برشته ملایم-متوسط -تیره (ترجیحا دانه که هنگام دم کردن آسیاب شود )
آسیاب (اختیاری ولی توصیه می شود)
آب
ترازو ( اختیاری ولی توصیه می شود )
تایمر
قاشق (جهت هم زدن – از هم زن دستگاه هم می‌توان استفاده کرد )

طرز تهیه

 

 

طرز تهیه قهوه دمی با دستگاه اروپرس+نحوه کار با اروپرس و مقدار دقیق قهوه و آب

 

 قهوه آسیاب شده را درون آن بریزید. برای شروع به عنوان قانون کلی دو برابر وزن قهوه آب داغ روی قهوه آسیاب شده بریزید و حدود سی ثانیه منتظر باشید به عنوان مثال برای چهارده گرم قهوه بیست و هشت گرم آب استفاده کنید. برای حصول نتیجه بهتر از ترازو استفاده کنید تا وزن دقیق قهوه و آب را رعایت کنید.

پس از اتمام سی ثانیه به وسیله قاشق و یا همزن همراه دستگاه به آرامی محتویات را هم بزنید تا محلول یکنواختی حاصل شود. سپس باقی مانده آب را به آرامی و به طور یکنواخت اضافه کنید. زمانی که تایمر یک دقیقه و سی ثانیه را نشان داد کلاهک و فیلتر را روی دستگاه قرار داده و بچرخانید. همزمان دستگاه را وارونه کرده و روی فنجان یا ظرف مربوطه بگذارید و پیستون را به آرامی به سمت پایین فشار دهید تا کاملا قهوه عصاره‌گیری شده داخل فنجان بریزد.

سعی کنید این فرایند را به گونه‌ای انجام دهید که زمانی که پیستون کاملا به انتهای استوانه رسید تایمر عدد بیشتر از دو دقیقه را نشان ندهد.

توجه داشته باشید داخل اِروپرس تنها ار آب و قهوه استفاده شود و هر افزودنی مورد نیاز (شیر- شکر….) را پس از آماده شدن به قهوه خود اضافه کنید.

محصولات پیشنهادی قهوه ست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *