اخبار و مقالات

Iced یا Hot…کدامیک شما را در تابستان بیشتر خنک می کند؟

حتما برای شما پیش آمده است که در یک تابستان داغ هوس یک نوشیدنی خنک می کنید و اگر قهوه دوست نیز باشید برای خود آیس کافی (قهوه و یخ) سفارش می دهید، ولی نکته جالب اینکه این امر می تواند حرارت بدن شما را پایین بیاورد ولی مصرف قهوه داغ و بدون یخ کاهش بیشتری در درجه حرارت بدن ایجاد می کند و لذا شمارا خنک تر می کند! اما چرا؟!


مصرف نوشیدنی داغ در ابتدا باعث افزودن حرارت به بدن می شود و این امر تعریق بدن را افزایش می دهد و نتیجه امر، کاهش درجه حرارت بدن است.
از لحاظ پزشکی گیرنده های حرارتی که در داخل حفره دهان و گلوی انسان قرار دارد مسئول دریافت و درک افزایش حرارت در بدن می باشند و همین امر باعث ایجاد پاسخ در بدن به صورت افزایش تعریق می شود.

البته نکته اینجاست که وقتی عرق روی بدن انسان بوجود آمد باید تبخیر شود تا احساس خنکی در انسان ایجاد کند و لذا اگر شما پوشش ضخیم بر تن داشته باشید و در آب و هوای مرطوب باشید عمل تعریق و تبخیر به خوبی صورت نمی گیرد و لذا احساس کاهش دما نخواهید کرد، ولی روزی را در نظر بگیرید که داغ و خشک است و شما لباس نازک بر تن دارید، مصرف یک فنجان قهوه داغ شما را به مراتب خنک تر خواهد کرد!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *