اخبار و مقالات

آیا قهوه می تواند یک مکمل تناسب اندام و لاغری باشد؟

قهوه و لاغری و تناسب اندام

 

نوشیدنی ها و مکمل های ورزشی در میان ورزشکاران و متخصصان تناسب اندام بسیار محبوب هستند. اما در سال های اخیر، محصولات بیشتری بر اساس اثرات قهوه برای تناسب اندام و سلامتی و لاغری وارد بازار شده اند. با تمرکز مداوم بر تناسب اندام و سلامتی، برخی از مصرف کنندگان از قندها و ترکیبات فرآوری شده به نفع مواد “خالص” و طبیعی به عنوان مکمل پرهیز می کنند. در رده این محصولات طبیعی لاغری می توان به  قهوه ای که به روش های مختلفی مثلا بو داده شده و آسیاب شده، قهوه فوری و حتی قهوه ای که با مواد دیگر مخلوط شده و مکمل پیچیده تری ایجاد می شود اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این بخش بازار و تاثیر مکمل های قهوه بر لاغری و تناسب اندام با برخی از متخصصان صحبت شده است. ادامه مطلب را در مجله قهوه ست بخوانید تا از صحبت های آنها مطلع شوید.

 

درباره تأثیر قهوه بر روی عملکرد بدن چه می دانیم؟

 

درباره تأثیر قهوه بر روی عملکرد بدن چه می دانیم؟

 

همانطور که می دانید، قهوه حاوی کافئین است: محرکی که باعث کاهش خستگی و افزایش هوشیاری و بیداری در افراد مصرف کننده آن می شود. ما همچنین می دانیم که قهوه به طور طبیعی حاوی آنتی اکسیدان است و پتانسیل یک غذای رژیمی را دارد. مطالعات همچنین نشان می دهد که نوشیدن منظم قهوه با کیفیت خوب می تواند منجر به کاهش خطر ابتلا به زوال عقل و آلزایمر، برخی سرطان ها و حتی دیابت نوع 2 شود.

 

با این حال، مصرف زیاد قهوه عوارض جانبی دارد. این عوارض شامل سردرد به خاطر کافئین، اضطراب و وابستگی فیزیولوژیکی و اعتیاد است. علاوه بر این، ترکیبات اسیدی آزاد شده توسط قهوه بو داده یا فرآوری شده کم کیفیت می توانند سیستم گوارش را تحریک کنند.

 

تأثیر قهوه بر سلامت انسان در سالهای اخیر مورد بحث های زیادی بوده است. از جمله یک حکم تاریخی در یک پرونده حقوقی بین انجمن ملی قهوه آمریکا و ایالت کالیفرنیا به نفع عدم سرطانزایی قهوه.

 

امروزه، اتفاق نظر کلی بر این است که نوشیدن قهوه با کیفیت خوب که به خوبی تفت داده شده باشد، سالم است. و مقدار اندک قند و کالری موجود در آن هم انتخاب مناسبی برای افرادی است که رژیم غذایی لاغری دارند و به دنبال تناسب اندام هستند.

 

 

کافئین اسپرسو بیشتر است یا قهوه دمی؟

 

استفاده از کافئین به عنوان یک مکمل متناسب برای لاغری و کاهش وزن

 

استفاده از کافئین به عنوان یک مکمل متناسب برای لاغری و کاهش وزن

 

مدتی است که از کافئین بعنوان یک جزء مهم در تناسب اندام و لاغری در مکمل های مختلف استفاده می شود. دلیل آن غالبا به دلیل توانایی بهبود بیداری و هوشیاری است. هنگام ورزش “انفجار انرژی” که کافئین فراهم می کند می تواند مفید باشد. قهوه حتی رابطه منحصر به فرد خود را با برخی ورزش ها یا فعالیت های ورزشی مثل دوچرخه سواری دارد.

 

این رابطه بین قهوه و تناسب اندام و لاغری باعث شده است که برخی از شرکت ها محصولات قهوه خود را با نام تجاری جدید وارد بازار کنند تا در بازار گسترده مکمل ها جلب توجه کنند. موریلو آلان مدیر بازاریابی Caffeine Army، یک شرکت برزیلی است که مکمل تناسب اندام به نام SuperCoffee را تولید می کند.

 

SuperCoffee چندین ترکیب دیگر را با یک قهوه ارگانیک از منطقه Chapada da Diamantina برزیل ترکیب می کند. این محصول ادعا می کند که عملکرد متابولیک را تا 11٪ افزایش داده و همچنین باعث کاهش چربی و جمع شدن و کاهش سایز می شود.

 

موریلو می گوید: “قهوه به دلیل قابلیت های ergogenic (تقویت کننده عملکرد) و توانایی تحریک بیداری و افزایش هوشیاری و توجه و تمرکز، ماده اصلی در فرمول محصول ماست.”

 

برونو لیما بنیانگذار و مدیر عامل شرکت Caffeine Army است. او در ادامه صحبت های موریلو اضافه می کند: “از آنجا که همه موادی که استفاده می کنیم طبیعی هستند باعث افزایش عملکرد جسمی و شناختی می شوند بدون اینکه اضطراب یا انرژی اضافی ایجاد کنند.”

 

در بسیاری از مکمل های افزایش عملکرد، کافئین نیز به طور معمول با nootropics ترکیب می شود. نوتروپیک ها طیف گسترده ای از مکمل ها، داروها و سایر موادی هستند که ادعا می کنند عملکرد شناختی را بهبود می بخشند. در سال های اخیر محبوبیت آنها به طرز چشمگیری افزایش یافته است و فروش کلی آن در سال 2015 از 1 میلیارد دلار فراتر رفته است. به عنوان مثال از جمله این مکمل ها می توان به Alpha-GPC ، DMAE، تورین و L-theanine اشاره کرد.

 

 تاثیرات قهوه به عنوان یک مکمل لاغری چیست؟

 

تاثیرات قهوه به عنوان یک مکمل لاغری چیست؟

 

Eneko Aranaz بوکسور، مربی شخصی و مالک جزئی شرکت San Jorge Coffee Roasters در آراگون اسپانیا است. او پنج سال در صنعت قهوه تخصصی کار کرده و از قهوه به عنوان مکمل ورزشی استفاده می کند.

 

Eneko می گوید برای استفاده از کافئین برای بهبود عملکرد بدن شما هیچ رویکرد واحدی وجود ندارد. او می گوید: “این به تحمل شخصی بستگی دارد. پیدا کردن دوز مناسب برای شما که با آزمون و خطا مشخص می شود”.

 

وی اضافه می کند که کافئین از روزی به روز دیگر به طور یکسان بر شما تأثیر نخواهد گذاشت و این تاثیر در مواقع مختلف متغیر است. دلیلش هم این است که متغیرهای مختلفی وجود دارد که بر واکنش بدن شما به کافئین تأثیر می گذارد. میزان استرس، میزان هیدراته بودن و آنچه خورده اید تعداد انگشت شماری از این عوامل و متغیرها هستند.

 

بعد از مصرف  قهوه 40 تا 50 دقیقه طول می کشد تا کافئین بدن انسان را تحت تأثیر قرار دهد. برخی از افراد نسبت به کافئین حساسیت بیشتری نسبت به دیگران دارند و برخی نیز ممکن است بلافاصله تأثیر آن را احساس کنند. این اتفاق به دلیل یک اثر روانشناختی زمانی رخ می دهد که گیرنده های زبان سیگنال هایی را به سمت مغز می فرستند.

 

کافئین تقریباً دو تا سه ساعت پس از مصرف در بدن به اوج سوخت و ساز خود می رسد و پس از مصرف تقریباً چهار ساعت در بدن شما باقی می ماند.

 

Eneko می گوید هنگام استفاده از کافئین برای کمک به ورزش یا در مسابقات ورزشی باید نحوه و زمان مصرف قهوه را مطابق با فعالیتی که برنامه ریزی کرده اید تغییر دهید.

 

به عنوان مثال، از آنجا که پیاده روی به انرژی طولانی مدت نیاز دارد، مصرف قهوه در طول پیاده روی انرژی و هوشیاری شما را به روشی پایدار فراهم می کند.

 

انکو اضافه می کند هنگامی که  ورزش بوکس تمرین می کند و باید وزن خود را در سطح مشخصی حفظ کند، مصرف قهوه خود را افزایش می دهد. او توضیح می دهد: “[با نوشیدن قهوه بیشتر] می توانم سوخت و ساز بدنم را تسریع کنم و در طی یک هفته تمرین شدید با خستگی مبارزه کنم.”

 

وی اضافه می کند که اغلب قبل از به چالش کشیدن فعالیت های بدنی، قهوه سرد دم – Cold brew – مصرف می کند. به این دلیل که سرد دم  به طور کلی غلظت بیشتری نسبت به قهوه دم کرده معمولی دارد و در نتیجه می تواند بسته به نحوه عصاره گیری حتی حاوی کافئین بیشتری باشد .

 

طرز تهیه قهوه سرد دم یا کلد برو

آینده قهوه و مکمل های آن

 

آینده قهوه و مکمل های آن چیست؟

 

انتظار می رود سود بازار جهانی nootropics تا سال 2026 به 5.32 میلیارد دلار برسد که نشان می دهد تقاضا به طور کلی در حال افزایش است. در کل، مصرف کنندگان بیش از هر زمان دیگری در زمینه ورزش و سلامتی سرمایه گذاری می کنند. افزایش در دسترس بودن مکمل ها، مولتی ویتامین ها و سایر مواد مشابه  انتخاب سبک زندگی را آسان می کند.

 

با بهبود اثرات پاندمی  بیماری کرونا کووید 19 در دنیا، به نظر می رسد این روند کلی برای سلامتی همچنان ادامه دارد. موریلو می گوید که تقاضا برای محصولات شرکت Caffeine Army در سراسر دوران همه گیری کرونا “بسیار زیاد ” بوده است. زیرا بیشتر افراد به دنبال سبک زندگی سالم و تناسب اندام و لاغری هستند.

 

سرانجام، حتی اگر بازار نوتروپیک ها کاملاً تثبیت شده باشد، برخی نگرانی ها در مورد تأثیرات آنها و نحوه عرضه آنها ممکن است به فرصت های آینده قهوه و محصولات مبتنی بر قهوه اشاره داشته باشد.

 

در سال 2019، هر دو سازمان غذا و داروی ایالات متحده و کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده هشدارهایی را درباره کلاهبرداری تبلیغاتی و کلاهبرداری بازاریابی در رابطه با بسیاری از محصولات nootropic صادر کردند. قهوه ممکن است یک گزینه مناسب برای مصرف کنندگانی باشد که می خواهند یک ماده محرک طبیعی برای کمک در هنگام ورزش و تمرینات ورزشی داشته باشد.

 

با توجه به اینکه کافئین باعث بهبود بیداری و هوشیاری می شود، می تواند جایگزینی طبیعی برای برخی از گیاهان حفاظت از اختلالات شناختی باشد. این ماده دهه ها، اگر نگوییم قرن ها، توسط ورزشکاران در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

 

فراتر از این، رابطه منحصر به فرد بین قهوه و ورزش (مثلا دوچرخه سواری) می تواند به تعدادی از فرصت های جدید بازار در حال ظهور برای شرکت های قهوه تبدیل شود.

 

بنابراین، دفعه دیگر که برای دویدن بیرون می روید یا به ورزشگاه می روید، قبل از رفتن مقداری قهوه بنوشید. این می تواند آن تحرک مورد نظر شما را به شما بدهد و احتمالا فرضیه قهوه و تناسب اندام و لاغری را قوت ببخشید.

 

 

آیا قهوه می تواند واقعا شما را لاغر کند؟

 

 

منبع: perfectdailygrind

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *