اخبار و مقالات

خوردن نوشیدنی گرم در تابستان شما را خنک تر می کند!

خوردن نوشیدنی گرم در تابستان شما را خنک تر می کند!

همه وقتی از گرمای زیاد شکایت دارند حتما این جمله را شنیده اند: کسی همیشه با صدای بلند می گوید: “یک نوشیدنی گرم بخور، خنک میشی”. حالا تحقیقات نشان می دهد آن شخصی که همیشه در جمع این حرف را می زند عقلش را از دست نداده است. وقتی بدن شما تغییر دمایی را احساس می کند، سیگنال هایی را به مغز ارسال کرده تا دستور تعریق صادر شود. پس از آن عرق روی پوست شما تبخیر شده و بدن را خنک می کند. در مجله قهوه ستبیشتر درباره علل این مسئله بدانید.

 

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به طور منطقی  ترجیح می دهید در یک روز آفتابی یک بستنی یا شربت و نوشیدنی سرد بخورید، ممکن است زمان تغییر این روش برای شما فرا رسیده باشد.

 

محققان می گویند یک نوشیدنی گرم بیشتر از یک نوشیدنی سرد شما را خنک می کند. انگار در ظاهر آنها واقعا هیچ وقت در یک روز داغ روی یک نیمکت چوبی ننشسته اند که یک نوشیدنی توت فرنگی و لیمو خنک بنوشند. در غیر این صورت حتما آنها هم اعتراف می کردند که هیچ چیز خنک کننده تر از یک نوشیدنی سرد نیست. گاهی دانشمندان هم نظریه های عجیب و غریب می دهند، اما…

 

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه کلد برو به روش آسان خانگی

 

 

اما اجازه دهید نظر آنها را هم بشنویم:

 

خوردن نوشیدنی سرد بدن شما را گرم می کند

 

به گفته پروفسور پیتر مک ناتون، عصب شناس در دانشگاه کمبریج، مصرف نوشیدنی های داغ مانند چای یا قهوه و یا آب داغ دمای بدن شما را بالا می برد و این باعث می شود با سرعت بیشتری عرق کنید.

 

براساس گزارش دویچه وله اعصاب دهان و دستگاه گوارش فوقانی ما به گرمای نوشیدنی واکنش نشان می دهند و مغز را برای تولید عرق بیشتر تحریک می کند. عرق با تبخیر شدن به طور موثر به عنوان یک مایع خنک کننده عمل می کند. در واقع با مصرف نوشیدنی گرم در هوای گرم دمای داخلی بدن بالاتر از محیط بیرونی بدن مثل پوست قرار می گیرد که همین امر موجب خنک شدن بدن به صورت سطحی و آن هم از روی سطح پوست می شود.

 

آب خیلی سریع از سطح پوست تبخیر می شود. و وقتی آب بخار می شود، مک ناتون می گوید “این تبخیر عرق بدن شما را خنک می کند”.

 

 

پروسه خنک شدن با نوشیدنی گرم در فصل تابستان

 

دکتر کریستوفر گوردون متخصص تنظیم حرارتی بدن انسان در دانشگاه سیدنی، می گوید: “اگر فرد داغ شده باشد، تعریق شروع می شود یا افزایش می یابد. در حالی که مردم اغلب در هنگام مصرف نوشیدنی داغ احساس گرما می کنند ، اما وقتی عرق می کنند احساس خنکی می کنند.”

 

شما  هنگامی که نیم ساعت پشت و شکم و پهلوها عرق کردند متوجه این تغییر می شوید. همانطور که اکثریت احتمالاً می دانند، غدد عرق در همه جای بدن انسان وجود دارند. آنچه ممکن است تعداد کمی از افراد بدانند این است که غدد عرق بیشتر در نواحی مانند دست، ناحیه ساق پا و سر وجود دارد.

 

وقتی افراد عرق می کنند، اغلب وقتی متوجه تغییر دمای پوست در صورت می شوند، احساس خنکی می کنند.

 

ممکن است فرایند تعریق برای برخی  بسیار ناخوشایند باشد، اما تعریق برای عملکرد ارگان های بدن ما حیاتی است. پروفسور مک ناتون می گوید: “اگر در یک محیط گرم عرق نمی کردید، دمای مرکزی شما افزایش می یافت و تنها چند درجه افزایش بیشتر باعث آسیب و مرگ مغزی می شد.”

بریتانیایی ها اغلب در روزهای گرم یک نوشیدنی خنک و گوارا را انتخاب می کنند، اما نوشیدن یا خوردن بیش از حد از هر چیز بسیار سرد می تواند باعث سفت شدن عروق خونی شود و شما را بسیار گرمتر می کند.

 

مک ناتون می گوید: “نوشیدنی های خنک فقط لحظه ای شما را خنک می کنند، زیرا حجم نوشیدنی سرد در مقایسه با بدن شما نسبتاً کم است، بنابراین اثر خنک کننده به سرعت رقیق می شود.”

 

 

نوشیدنی سرد شما را خنک می کند یا گرم؟

 

 

وی می افزاید: “در مورد میزان نوشیدن یک نوشیدنی محدودیت وجود دارد زیرا این کار باعث کارکرد سنگین تر  کلیه های شما می شود، بنابراین مطمئناً نباید زیاد نوشید.”

 

 

منبع: ladbible

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *