اخبار و مقالات

بهترین زمان علمی نوشیدن قهوه روزانه چه ساعتی است؛ قهوه صبح را چه ساعتی بخوریم؟

بهترین زمان علمی نوشیدن قهوه روزانه چه ساعتی است؛ قهوه صبح را چه ساعتی بخوریم؟

 

اغلب مردم به خوردن قهوه صبح ناشتا و قبل از صبحانه عادت دارند اما به نظر می‌رسد این کار از نظر علمی برای بدن مفید نیست. در حقیقت خوردن قهوه بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب ممکن است در روند تولید کورتیزول در بدن شما اختلال ایجاد کند و همان‌طور که می‌دانید هورمون کورتیزول یا همان هورمون استرس در پاسخ به استرس توسط هیپوفیز سنتز می‌شود. با این تفاصیل پس بهترین زمان خوردن قهوه از نظر علمی چه زمانی است؟ بالاخره قهوه را ناشتا و قبل از صبحانه بخوریم و غذا بخوریم یا بعد از غذا، قبل از ورزش و بدنسازی یا بعد از آن. همه این‌ها را از سایت bussines insider در مجله قهوه ست بخوانید.

بهترین زمان خوردن قهوه از نظر علمی چه زمانی است؟

 

بهترین زمان خوردن قهوه از نظر علمی؛ قهوه را ناشتا بخوریم، بعد از غذا یا قبل از ورزش؟

 

به نظر می‌رسد برای نوشیدن قهوه بهترین زمان یک ساعت بعد از بیدار شدن از خواب در صبح است. اغلب افراد بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب اولین چیزی که به ذهن‌شان می‌رسد این است که یک فنجان قهوه بخورند. اما اگر بخواهیم از نظر علمی به این قضیه نگاه کنیم و جلوی مواردی مثل تصادفات رانندگی و اعتیاد به قهوه را بگیریم باید بگوییم بهتر است نوشیدن قهوه بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب میزان مقاومت در برابر کافئین را افزایش داده و کاملا بی‌اثر است. یکی دیگر از دلایل این مسوله این است که هورمون کورتیزول سطح هوشیاری بدن را هم بالا می‌برد و زمانی که از خواب بیدار می‌شوید هورمون کورتیزول در بدن در اوج است و عملا نوشیدن قهوه برای کسب هوشیاری بی‌ثمر می‌ماند.

بهترین زمان نوشیدن قهوه صبح است یا ظهر و یا شب؟

 

بهترین زمان خوردن قهوه برای لاغری و چربی سوزی صبح است یا ظهر و یا شب؟

 

مسئله اینجاست که مصرف کافئین در صبح با در سطح تولید هورمون کورتیزول تداخل ایجاد می‌کند و کورتیزول هم هورمونی است که به ما کمک می‌کند تا هوشیار و بیدار شویم و بعد از بیدار شدن از خواب شبانه در اوج ترشح خودش است. به این ترتیب با نوشیدن قهوه در صبح یعنی زمانی که سطح ترشح کورتیزول زیاد است، نوشیدنی قهوه صبح مقاومت بدن را نسبت به کافئین افزایش می‌دهد. زیرا او به جای انرژی دادن به بدن سبب ایجاد استرس و اضطراب می‌شود.

به نظر می‌رسد بهترین زمان نوشیدن قهوه حداقل یک ساعت بعد از بیدار شدن از خواب شبانه و البته ایده‌آل‌ترین زمان بین ساعت 9 تا 11 صبح است. البته ایده‌آل‌ترین زمان نوشیدن قهوه از نظر علمی ساعت 5 صبح است اما واقعا چه تعداد از افراد این روزها ساعت 4 صبح از خواب بیدار می‌شوند که ساعت 5 فنجان قهوه‌شان را بنوشند؟ اگر این‌قدر سحرخیز هستید که چه بهتر، ساعت 5 صبح با خیال راحت فنجان قهوه صبح‌تان را بنوشید.

اگر عادت دارید بعد از غذا و ناهار خوردن هم قهوه بنوشید حداکثر تا ساعت 2 ظهر این کار را انجام دهید تا اثر نوشیدن قهوه تا 6 ساعت در بدن شما باقی می‌مانند و خواب شب شما را مختل می‌کند. از سوی دیگر معمولا در این ساعت هورمون کورتیزول شروع به کاهش می‌کند و بهترین زمان برای نوشیدن فنجان دوم قهوه است.

در مجموع بهترین زمان خوردن قهوه زمانی است که هورمون کورتیزول در کمترین سطح خود باشد یعنی همان ساعت 9 تا 11 الی 12 صبح که سطح کورتیزول شروع به پایین آمدن می‌کند.

 

چرا بعد از ظهر و شب نباید قهوه بنوشیم؟ قهوه را ناشتا بخوریم یا بعد از غذا؟

 

واقعیت این است که کافئین موجود در قهوه گیرنده‌های آدنوزین را در مغز مسدود می‌کند و به این ترتیب از واکنش‌های آرام کننده آدنوزین برای بدن جلوگیری کرده و خواب شب را مختل می‌کند. از سوی دیگر با توجه به اسیدهای موجود در قهوه بهتر است قهوه را ناشتا و قبل از صبحانه نخورید. خوردن قهوه ناشتا در دراز مدت باعث سوزش، ورم معده و زخم معده می‌شود.

 

بهترین زمان نوشیدن قهوه در ورزش و بدنسازی و برای چربی‌سوزی و لاغری

 

بهترین زمان نوشیدن قهوه در ورزش و بدنسازی و برای چربی‌سوزی و لاغری

 

از آن‌جایی که قهوه یک نوشیدنی انرژی‌زا است به نظر می‌رسد برای تاثیر روی متابولیسم چربیها  بهترین زمان نوشیدن قهوه قبل از ورزش و بدنسازی است. . کافئین موجود در قهوه خسته شدن ماهیچه‌ها را حین ورزش کردن به تعویق می‌اندازد و مدت زمان ورزش کردن را طولانی‌تر می‌کند. به این ترتیب به نظر می‌رسد بهترین زمان نوشیدن قهوه یک ساعت قبل از ورزش و بدنسازی برای حصول حد اکثر نتیجه  است.

محصولات پیشنهادی قهوه ست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *