اخبار و مقالات

آیا قهوه یک ابر غذا یا سوپرفود است؟ قهوه و سلامتی

قهوه سوپرفود ابر فرل

از پزشکان و کارشناسان حوزه پزشکی گرفته تا متخصصان تغذیه و مربیان ورزشی، فواید سلامتی قهوه به عنوان یک سوپرفود یا ابر غذا در طی سال های گذشته توسط این افراد به خوبی اثبات شده است. در طول سال ها، تحقیقات نشان داده است که چگونه محتوای آنتی اکسیدانی بالای قهوه می تواند امید به زندگی را بهبود بخشد و خطر ابتلا به بیماری های خاص، از جمله پارکینسون، دیابت و بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد. امروزه، قهوه بخش مهمی از یک رژیم غذایی متعادل برای میلیون ها نفر در سراسر جهان است. بهداشت جهانی و ترندهای سلامتی که نسل های جوان به آن دامن می زنند، بسیاری را بر آن داشته است که از قهوه به عنوان یک گزینه سالم به جای نوشابه های شیرین استفاده کنند. با این حال، در سال های اخیر، بحث های زیادی در مورد چگونگی تأثیر قهوه بر سلامت انسان وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قهوه و فواید سلامتی آن و اینکه آیا قهوه یک ابر غذا یا سوپرفود است یا خیر، با بیل موری، رئیس و مدیرعامل انجمن ملی قهوه (NCA) صحبت شده است. ادامه مطلب را را در مجله قهوه ست بخوانید تا بیشتر در این مورد بدانید.

 

مزایای تغذیه ای قهوه چیست؟

 

مزایای تغذیه ای قهوه چیست؟

 

چه قبل از یک روز کاری، چه بعد از وعده غذایی، یا حتی اگر به عنوان تقویت کننده انرژی قبل از تمرین ورزشی  آن را بنوشید، قهوه دارای یکسری فواید تغذیه ای بی نظیر است. بسیاری از اینها به میزان بالای آنتی اکسیدان های قهوه مرتبط هستند. آنتی اکسیدان ها برای سلامتی مهم هستند زیرا از اکسید شدن سلول ها توسط سموم، مواد شیمیایی و التهاب جلوگیری می کنند.

 

فرآیند اکسیداسیون سلول منجر به تولید “رادیکال های آزاد” می شود، که اتم ها یا مولکول های جفت نشده واکنشی هستند. اینها می توانند در سلول ها جمع شده و صدمات جبران ناپذیری به وجود آورند. با این حال، آنتی اکسیدان ها اکسید شدن سلول ها را متوقف می کنند و باعث کاهش تعداد رادیکال های آزاد در بدن انسان می شوند.

 

به همین ترتیب، یک رژیم غذایی حاوی آنتی اکسیدان های زیاد می تواند خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های مرتبط با رادیکال های آزاد، از جمله آرتروز، آلزایمر و بیماری های قلبی را کاهش دهد.

 

به عنوان مثال، تحقیقات انجام شده در طی یک دوره 13 ساله توسط ژورنال انجمن قلب آمریکا نشان داد که افراد قهوه خور متوسط (کسانی که روزانه بین دو تا چهار فنجان مصرف می کنند) 20 درصد کمتر در معرض بیماری های قلبی عروقی هستند.

 

 

آیا قهوه یک مکمل لاغری است؟

 

 

به همین ترتیب، در تعدادی از کشورهای اروپایی مانند فنلاند، نروژ، لهستان و اسپانیا، قهوه بزرگترین منبع غذایی آنتی اکسیدان است. در این کشورها قهوه بیش از 60٪ از مصرف متوسط آنتی اکسیدان مصرف کنندگان را تأمین می کند.

 

یک مطالعه برجسته در سال 2012 توسط مجله پزشکی نیوانگلند نشان داد که زنانی که روزانه چهار تا پنج فنجان قهوه می نوشند 12٪ کمتر در معرض خطر مرگ زودرس قرار دارند. برای مردان این کاهش  16 درصد بود. مصرف حتی کم تا متوسط – حتی به اندازه یک فنجان قهوه در روز – با کاهش 5 تا 6 درصدی همراه بود.

 

بیل موری از سال 2014 رئیس و مدیرعامل انجمن ملی قهوه بوده است. او می گوید که با تعداد زیادی مطالعه، بارها و بارها ثابت شده است که قهوه دارای یکسری فواید سلامتی است.

او می گوید: “قهوه یک سوپرفود یا ابر غذا است “من فکر می کنم بحث هایی از این قبیل در مورد فواید قهوه برای سلامتی، در کنار سطح بالایی از تحقیق، مواردی است که واقعاً برای پیشبرد صنعت قهوه مورد نیاز است.”

 

سلامتی و حال خوب: چرا قهوه تبدیل به یک ترند سلامت جهانی شد؟

 

سلامتی و حال خوب: چرا قهوه تبدیل به یک ترند سلامت جهانی شد؟

 

طی چند سال گذشته، تمرکز بر سلامتی و سالم زندگی کردن یکی از روندهای تعیین کننده در بین جوانان بوده است. در نتیجه، نگرش نسبت به غذا و نوشیدنی دچار تغییرات چشمگیری شده است. مصرف کنندگان به طور فزاینده ای هزینه های مربوط به کیفیت و سلامتی محصولات خود را که می خورند و می نوشند عوض می کنند.

 

گزارش اخیر در مورد روند غذا خوردن گروه های سنی مختلف نشان داد که گروه های سنی (25 تا 38 سال) و نسل قبل تر (18 تا 24 سال) 29 درصد بیشتر از هر گروه سنی دیگری تمایل به امتحان محصولات غذایی سالم دارند. همچنین این گروه ها قبل از تصمیم گیری برای خرید وقت بیشتری را صرف تحقیق در مورد محصولات سالم به صورت آنلاین می کنند.

 

برای بسیاری افراد، قهوه در یک سبک زندگی متعادل و سالم نقش مهمی دارد. این امر به ویژه در افزایش مصرف نوشیدنی های قهوه سرد دم – Cold brew – و آماده نوشیدن (RTD) مشهود است. این گزینه ها توسط برخی بعنوان گزینه های سالم برای نوشیدنی های انرژی زا پذیرفته شده اند.

 

یکی دیگر از مزایای قهوه در این زمینه این است که باعث تقویت کافئین نوشیدنی های انرژی زا می شود. و در عین حال آنتی اکسیدان بیشتری وارد بدن می شود در عین اینکه هیچ قند و طعم دهنده مصنوعی هم وارد بدن نمی شود.

 

در حالی که گفتگوها در مورد تأثیرات جسمی و روانی کافئین برای مدتی ادامه داشته است، لازم به یادآوری است که چای، نوشابه و شکلات همگی حاوی کافئین هستند. به عبارت دیگر کافئین فقط در قهوه یافت نمی شود.

علاوه بر این، قهوه می تواند برای کسانی که می خواهند کالری دریافتی خود را کاهش دهند نیز مزایایی داشته باشد. دانشکده بهداشت عمومی هاروارد اظهار داشت که متوسط قوطی نوشابه شیرین شده با قند حاوی 150 کالری است. در مقابل، یک وعده قهوه معادل (340 گرم) فقط حاوی حدود 4 کالری است.

 

بدون افزودن قند یا شیرین کننده، تعویض یک قوطی نوشابه با یک فنجان 340 گرم قهوه می تواند به طور متوسط 146 کالری صرفه جویی کند. و این یک گزینه عالی برای کنترل رژیم و کاهش وزن است.

 

علاوه بر این، قهوه حاوی مواد مغذی مهمی است که با بهبود انرژی و سطح عملکرد مرتبط است. مواد مغذی مانند منیزیم ، پتاسیم و ویتامین های گروه B.

 

 

تاثیر قهوه بر پیشگیری از سرطان پروستات

 

 

مطالعات نشان می دهد که سطوح بالاتر منیزیم می تواند عملکرد ورزشی را تقویت کند، در حالی که پتاسیم به حفظ توده عضلانی و کاهش فشار خون کمک می کند.

 

با این حال، متأسفانه این روندهای سلامتی به طور جهانی مورد بحث و بررسی قرار نگرفته اند. بیل توضیح می دهد که به طور خاص، صحبت در مورد سلامت غذایی و رفاه در کشورهای تولید کننده قهوه اغلب محدود و بی اهمیت است.

 

او در این باره می گوید: “در کشورهای تولید کننده قهوه که این فرهنگ های غنی قهوه وجود دارد، تمرکز بر روی مسائل بهداشتی  و سلامتی بعد جدیدی به فرهنگ  می دهد و ارزش زیادی را به کل صنعت قهوه می بخشد.”

 

قهوه، سرطان و بحث حقوقی موسوم

قهوه، سرطان و بحث حقوقی موسوم

 

علی رغم حجم گسترش تحقیقات در مورد فواید قهوه برای سلامتی، همچنان تفکرات غلطی در صنعت قهوه وجود دارد. شاید یکی از مهمترین موارد تصورات غلط در مورد قهوه، ماده حقوقی 65 ایالت کالیفرنیا باشد.

 

قانون حقوقی 65 که به طور رسمی به عنوان قانون نوشیدن آب آشامیدنی و سموم در سال 1986 شناخته می شود، در ابتدا به صورت رای گیری در سال 1986 تصویب شد. این گزاره از ایالت کالیفرنیا برای انتشار (به روز رسانی می شود) از لیستی از مواد شناخته شده برای ایجاد سرطان، نقایص مادرزادی یا سایر آسیبهای باروری استفاده می کند.

در حال حاضر این لیست شامل بیش از 900 ماده مختلف مصنوعی و طبیعی است. همچنین براساس این ماده قانونی از مشاغل در کالیفرنیا خواسته می شود تا هشدارهایی را درباره هر محصولی حاوی هر یک از این مواد ارائه دهند. به این معنی که فروش آنها در تئوری (نه به صورت عملی) دشوارتر است.

 

در سال 2018، قاضی دادگاه عالی شهرستان لس آنجلس اعلام کرد که برشته کننده ها و رسترهای قهوه و خرده فروشان نتوانسته اند ثابت کنند که سطح خاصی از آکریل آمید- ماده شیمیایی که هنگام برشته شدن دانه های قهوه ایجاد می شود – خطر قابل توجهی برای سرطان ندارد.

 

این بدان معنی است که قهوه تحت عنوان ماده 65 به عنوان یک ماده سرطان زا احتمالی درج می شود و همه مشاغل قهوه در کالیفرنیا مجبور به اعلام آن هستند. بیل می گوید: «ماده 65 این ترس را در مردم ایجاد می کرد که قهوه به نوعی با سرطان در ارتباط است، با وجود تمام شواهدی که خلاف این مسئله وجود دارد.»

 

“وقتی ایالت کالیفرنیا برچسبی را روی قهوه قرار می دهد که آن را با سرطان مرتبط می کند، نه تنها پیامی خلاف واقع را برای افراد قهوه دوست ارسال می کنید، بلکه به طور بالقوه به کشاورزان قهوه که با کاهش تقاضا مواجه می شوند آسیب می رسانید.”

 

تاثیر قهوه بر سلامت زنان و مردان

 

پس از یک سال، در ژوئن 2019، حکمی صادر شد که اظهار داشت قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در قهوه خطر قابل توجهی برای سرطان ندارد. این حکم قهوه را از اخطار سرطان ماده 65 معاف کرد.

 

این مورد همچنین توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) مورد بررسی قرار گرفت، و از این نظریه که قهوه سرطان زا نیست حمایت کرد. سازمان بهداشت جهانی همچین خاطرنشان کرد که قهوه حتی می تواند به محافظت در برابر برخی از انواع سرطان کمک کند.

 

با این حال، علی رغم این حکم، برخی معتقدند که رسانه ای شدن پرونده در این مسئله تأثیر داشته است. اگر مصرف کنندگان اعتقاد داشته باشند که قهوه بو داده سرطان زا است، علی رغم تحقیقات و تصمیم قانونی بر خلاف این، این امر باعث آسیب به مشاغل قهوه در سراسر زنجیره تامین خواهد شد.

 

بیل در پایان توضیح می دهد که مصرف کنندگان باید خودشان به واقعیت ها نزدیک شوند. او می گوید: “هنگامی که مصرف کنندگان به اطلاعات بهداشتی و سلامتی روی بسته نگاه می کنند، کاری که واقعاً باید انجام دهند این است که بدون استرس و قیل و قال از یک کارشناس مشورت بگیرند.”

 

آیا قهوه یک سوپرفود یا ابر غذا است؟

 

آیا قهوه یک سوپرفود یا ابر غذا است؟

 

طی سالها، تحقیقات گسترده ای در مورد فواید قهوه برای سلامتی انجام شده است. به همین ترتیب، در سال های اخیر ، این ماده به عنوان یکی از مولفه های اصلی یک رژیم غذایی سالم و متعادل معرفی شده است.

 

قهوه هر روز  کافئین مورد نیاز میلیون ها نفر را در جهان  فراهم می کند. فراتر از این، همچنین منبع غنی از آنتی اکسیدان است که می تواند منجر به کاهش خطر ابتلا به تعدادی از بیماری های جدی شود. و در حالی که باورهای غلط وجود دارد ، مطالعات و تحقیقات عمدتاً از مزایای تغذیه ای و بهداشتی قهوه به عنوان یک سوپرفود یا ابرغذا حمایت می کنند.

 

بنابراین دفعه بعدی که به سراغ نوشیدنی انرژی زا می روید یا می خواهید در مصرف کالری دریافتی خود تجدید نظر کنید  به جای نوشابه یا نوشیدنی انرژی زای صنعتی  که حاوی مقادیر زیادی قند است یک فنجان قهوه با کیفیت دم کنید. ممکن است در نهایت به این نتیجه برسید که اصلا قهوه را به عنوان یک سوپرفود یا ابر غذا جایگزین سالم و مفید از نظر غذایی ترجیح می دهید.

 

 

منبع: perfectdailygrind

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *