اخبار و مقالات

نکات مهم و بهترین روش های نگهداری و ذخیره قهوه در خانه

نکات مهم و بهترین روش های نگهداری و ذخیره قهوه در خانه

قهوه وقتی تازه است بهترین طعم را دارد. به این ترتیب بهترین روش نگهداری قهوه در خانه برای اینکه طعم و بوی تازگی خود را حفط کند چه روشی است؟ نکات و ترفندهای زیادی در این زمینه وجود دارد، اما برخی از آنها بیشتر از اینکه مفید باشند به قهوه آسیب می رسانند. برای درک اینکه چرا ما باید قهوه را به روش درستی نگهداری کنیم و چطور می توان این کار را در خانه انجام داد و نکات مهم برای بهترین استفاده از قهوه چیست، ادامه مطلب را در مجله قهوه ست بخوانید.

 

چرا روش نگهداری قهوه مهم است؟

 

چرا روش نگهداری قهوه مهم است؟

 

شما سیب زمینی را در کمدهای تاریک و خشک و پنیر را در یخچال نگهداری می کنید. بسیاری از قوانین شناخته شده در مورد چگونگی تازه نگه داشتن غذاهای مورد علاقه خانگی وجود دارد.

 

این دقیقاً برای نوشیدنی صبحگاهی مورد علاقه ما، قهوه نیز صادق است. اگر قهوه  به درستی ذخیره و نگهداری نشود، طعم مطلوب خودش را از دست می دهد. دانیل هوبارت، قهرمان جام جهانی 2019، در ایرلند، می گوید: “قهوه ای که تاریخ گذشته است به این معنی نیست که شما را بیمار خواهد کرد.”

 

اگر چه این خبر خوبی است، اما استفاده و مصرف قهوه قدیمی و تاریخ گذشته ایده خوبی نیست. قهوه یک ماده غذایی است و مانند همه غذاها، با اکسیژن واکنش داده و با گذشت زمان بیات می شود. دانیل در این باره می گوید: “این طراوت، عطر و طعم قهوه را از دست می دهد.”

 

طعم ها و رایحه ها همان چیزی است که قهوه را خوشمزه می کند. بنابراین، وقتی اینها به دلیل قرار گرفتن در معرض اکسیژن کاهش پیدا می کنند یک فنجان کم طراوت و با طعم نه چندان مطلوب تحویل خواهید گرفت. با این حال، اگر قهوه به درستی ذخیره و نگهداری شود، می توانید از طراوت قهوه محافظت کرده و طعم آن را برای مدت طولانی تری حفظ کنید.

 

بهترین دما و محیط نگهداری دانه و پودر قهوه 

 

چطور قهوه را در خانه نگهداری و ذخیره کنیم؟

 

چطور قهوه را در خانه نگهداری و ذخیره کنیم؟

 

ما تمام مراحل صحیح نگهداری از قهوه در خانه را برای شما آورده ایم:

1- تاریخ رست یا برشته کاری قهوه را بررسی کنید

 

شما ماده غذایی تاریخ گذشته مصرف نمی کنید. بنابراین موقع خرید قهوه حتما زمان  برشته شدن و رست قهوه خود را چک کنید. این اولین قدم برای تازه نگه داشتن قهوه در خانه است.

 

دانیل در این باره می گوید: “توصیه می شود قهوه را تا حد ممکن تازه خریداری کنید.” با گذشت زمان قهوه طعم و رایحه خود را از دست می دهد، بنابراین شانس بیشتری برای دم کردن یک فنجان قهوه عالی با دانه های تازه خواهید داشت.

 

دانیل می گوید: “اما به خاطر داشته باشید که قهوه نیز نیاز به گاززدایی دارد، بنابراین چند روزی پس از برشته شدن نیاز به گاززدایی دارد.” در طی فرآیند بو دادن، گازهای مختلفی از جمله دی اکسید کربن در داخل دانه قهوه تشکیل می شود. این دی اکسید کربن پس از بو دادن همچنان از دانه آزاد می شود، این فرآیند گاززدایی نامیده می شود.

 

اگر قهوه فیلتری درست می کنید، چند روز پس از تاریخ بو دادن می توانید از قهوه خود استفاده کنید. اگر اسپرسو درست می کنید ، توصیه می شود حداقل هفت روز صبر کنید. در غیر این صورت، گازهای موجود در دانه قهوه می توانند در روند عصاره گیری اختلال ایجاد کرده و در نتیجه طعمی بیات و به اصطلاح صاف – flat – ایجاد می کنند.

 

بنابراین بهترین زمان مصرف قهوه بو داده چقدر است؟دانیل در این باره می گوید: “مصرف قهوه تا یک ماه بعد از بو دادن خوب است”. این بدان معنی نیست که بعد از یک ماه از تاریخ بو دادن نمی توانید قهوه بنوشید. اما اگر می خواهید بهترین طعم را از قهوه بگیرید این بازه زمانی بهترین است.

 

2- تماس قهوه با اکسیژن را به حداقل برسانید

 

تماس قهوه با اکسیژن را به حداقل برسانید

 

تماس با هوا، به ویژه با اکسیژن، باعث می شود قهوه سریع تر بیات شود. بنابراین، کاهش این تماس راهی ساده برای بهبود نحوه نگهداری قهوه در خانه است.

 

چگونه می توانید این کار را از خانه انجام دهید؟ Nisan Ağca، قهرمان مسابقات باریستا در ترکیه در سال های 2016 ، 2017 ، 2019 که هم اکنون هم در ترکیه است، در این باره می گوید: “من معمولاً قهوه های خود را در صورتی که بسته بندی دارای زیپ باشد، در بسته اصلی خودش نگهداری می کنم. در غیر این صورت، آن را به بسته دیگری منتقل می کنم.”

 

زیپ از ورود اکسیژن به کیسه جلوگیری می کند. اگر قهوه را در کیسه اصلی با زیپ بسته نگهداری می کنید یا آن را به کیسه دیگری منتقل می کنید، سعی کنید قبل از بستن کیسه. هوا را تا حد ممکن خارج کنید. به این ترتیب در کیسه هوای کمتری برای واکنش با قهوه باقی می ماند.

 

دانیل همچنین پیشنهاد می کند قهوه را با استفاده از دستگاه بسته بندی خلاء بسته بندی کنید. اینها هوای کیسه را کاملاً از بین می برند و هوای داخل کیسه کم می شود. به همین ترتیب، شیشه های خلا را می توان خریداری کرد، که شامل پر کردن شیشه با قهوه، پیچاندن درب و استفاده از یک دکمه برای از بین بردن هوای داخل آن است. فقط بخاطر داشته باشید که قهوه باید در ظروف مات نگهداری شود، در این صورت هیچ نور آفتابی با دانه قهوه نمی رسد.

 

3- قهوه را در جای مناسب نگهداری کنید

 

رطوبت، نور و گرما باعث بیات شدن قهوه می شوند. بنابراین، قهوه باید در یک مکان خنک، خشک و تاریک نگهداری شود.

می توانید قهوه را در کمد یا کابینت آشپز خانه نگهداری کنید. توجه داشته باشید که این فضا در حالت ایده آل باید از منبع گرما مانند اجاق گاز دور باشد. نیسان به من می گوید: “من قهوه را از ادویه جات یا هر چیزی که بو و عطر دارد دور نگه می دارم، زیرا قهوه در جذب عطر و رایحه بسیار قدرتمند است.” قهوه همه چیز را به خودش جذب می کند، از جمله اکسیژن، رایحه و عطرها و رطوبت. بهتر است قهوه را از هرگونه ماده غذایی با بوی شدید، یا از محیطی که بوی زیادی دارد، دور نگه دارید.

 

4- مقدار کمتری قهوه بخرید و خودتان آن را آسیاب کنید

 

مقدار کمتری قهوه بخرید و خودتان آن را آسیاب کنید

 

هنگام خرید قهوه، مواردی وجود دارد که می توانید انجام دهید و باعث افزایش مدت زمان نگهداری قهوه در خانه و در نتیجه طراوت و تازگی آن می شود.

 

بهینه سازی محل نگهداری قهوه نیز با توجه به نوع قهوه ای که می خرید و میزان خرید شما می تواند انجام شود.

 

دانه های آسیاب نشده قهوه را نسبت به قهوه آسیاب شده که خیلی سریع تر بیات شود می توانید به مدت طولانی تری نگهداری کنید. آسیاب کردن قهوه سطح دانه قهوه را افزایش داده و در نتیجه سرعت واکنش اکسیژن با آن را افزایش می دهد. دانیل می گوید: “اگر می خواهید قهوه را تا آنجا که ممکن است حفظ کنید، باید دانه کامل قهوه بخرید و آن را تازه آسیاب کنید.”

 

همچنین خرید کیسه های بزرگتر قهوه به این معنی است که قهوه تازه بدون استفاده مانده و تبدیل به قهوه ای بیات می شود. اریک اسکوایرز، که قبلاً سه کافی شاپ را در ایالت ایندیانا مدیریت می کرد، در این باره می گوید: “فقط مقدار کمی قهوه، آنقدری که در طول یک هفته مصرف می کنید را دم دستتان نگه دارید.”

 

اگر به طور مرتب نمی توان بسته های کوچکتر تهیه کرد. پس بهتر است به قوانین نگهداری قهوه در مکان های خنک، خشک و تاریک عمل کنید و در صورت امکان خودتان آن را آسیاب کنید.

 

نگهداری قهوه در خانه می تواند ساده و در نگهداری عطر و رایحه آن موثر باشد. و اگر نگهداری و ذخیره به درستی انجام شود، به این معنی است که از قهوه ای که خریداری می کنید بهترین نتیجه را می گیرید. مهم است که به یاد داشته باشید که قهوه یک ماده غذایی است و با آن مانند سایر مواد غذایی خود رفتار کنید. اطمینان حاصل کنید که با روش نگهداری صحیح قهوه شما تازه می ماند و می توانید از آن لذت ببرید.

 

خودتان این مسئله را امتحان کنید و ببینید آیا بهبود روش های ذخیره و نگهداری قهوه تفاوتی در عطر و طعم قهوه دم کرده روزانه شما ایجاد می کند یا خیر.

 

 

منبع: perfectdailygrind

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *