آموزش

بهترین روش نگهداری و تمیز کردن انواع دستگاه های قهوه ساز در خانه

راهنمای بهترین روش تمیز کردن انواع دستگاه قهوه ساز در خانه

کیفیت قهوه خانگی به عوامل زیادی بستگی دارد، از آسیاب کردن مناسب  تا دمای آب. اما یکی از عواملی که اغلب نادیده گرفته می شود این است که قهوه ساز شما چقدر تمیز است. در برخی موارد مثل موکاپات، مردم حتی ممکن است استدلال کنند که نیازی به تمیز کردن ندارند. اما اگر مراقب نباشید، اطلاعات غلط می تواند بر طعم قهوه عصاره گیری شده، طول عمر تجهیزات شما و حتی سلامت شما تأثیر بگذارد. بنابراین، برای کسب اطلاعات بیشتر و رد برخی از افسانه های رایج در زمینه تمیز کردن قهوه ساز با دو متخصص دارای مجوز SCA صحبت شده است. آنها در مورد شیوه های صحیح تمیز کردن و نگهداری برای طیف وسیعی از دستگاه های قهوه ساز مطالب جالبی عنوان کرده اند. در مجله قهوه ست در مورد نحوه تمیز کردن انواع دستگاه قهوه ساز بیشتر بخوانید.

 

 

اطلاعات غلط و افسانه وار: آیا باید موکاپات خود را تمیز کنید؟

 

اطلاعات غلط و افسانه وار: آیا باید موکاپات خود را تمیز کنید؟

 

یک افسانه بومی قدیمی (که اصالتاً ایتالیایی است) وجود دارد که می گوید هرگز نباید موکاپات خود را تمیز کنید. برخی می گویند که تمیز کردن آن طعم قهوه را از بین می برد، در حالی که برخی دیگر می گویند که باقی مانده سال ها تفاله و باقی مانده قهوه در موکاپات باعث بهبود طعم می شود.

 

اما بیشتر دستگاه های موکاپات معمولی از آلومینیوم ساخته شده اند، که اگر به درستی تمیز نشوند می توانند برای سلامتی نا مناسب باشند.

 

دیوید کوبلی مشاور قهوه، مربی رسمی SCA  و صاحب Garage Coffee Bros و آکادمی آموزش قهوه در ورونا ایتالیا است. به گفته او، این افسانه ها در مورد نشستن و تمیز نکردن موکاپات به طور گسترده ای ریشه دوانده است.

 

در ایتالیا موکاپات معمولاً توسط تولیدکنندگان خانگی برای تهیه قهوه غلیظ و قوی استفاده می شود. او توضیح می دهد که طعم ها و تلخی های شدید مد نظر مصرف کنندگان ایتالیایی با “موکاپات کثیف” در ارتباط است که نشان دهنده ویژگی های ایده آل یک رست قهوه به اصطلاح  ناپولی است.

 

او می گوید: “در خانواده های ایتالیایی بسیار معمول است که موکاپات هایی را پیدا کنید که حدود 20 سال است با هیچ چیز جز آب تمیز نشده است.”

 

ذرات قدیمی و باقی مانده قهوه هنگام قرار گرفتن در معرض آب داغ، اسیدهای خود را آزاد می کنند. وقتی این ذرات به درستی تمیز نشوند، می توانند باعث خوردگی آلومینیوم در طول زمان و انتشار فلزات در قهوه شوند.

 

ادوین هریسون صاحب مدرسه Artisan Coffee and Artisan Coffee School در لندن است. او با دیوید موافق است. او می گوید: “ذرات قدیمی قهوه باقی مانده در موکاپات باعث ایجاد قهوه تلخ و گاهی زننده می شود. بنابراین آنها نیز  باید مانند سایر تجهیزات دم کردن قهوه کاملاً تمیز شود.”

 

او می گوید چون آلومینیوم متخلخل است، ترکیبات قهوه به این منافذ متصل می شوند و حذف آنها بسیار دشوار می شود. خوردگی هم این مسئله را پیچیده می کند.

 

 

بخوانید: طرز تهیه اسپرسو با موکاپات روگازی 

 

 

تمیز کردن انواع مختلف دستگاه های قهوه ساز

 

تمیز کردن انواع مختلف دستگاه های قهوه ساز

 

به این ترتیب ما حالا می دانیم که موکاپات شما باید مرتباً تمیز شود، در غیر این صورت ادوین می گوید که می تواند به سلامتی شما لطمه وارد کند و در عین حال باعث تولید “قهوه طعم نامناسب” نیز می شود. همین امر در مورد بسیاری از روش های مختلف دیگر دم آوری قهوه از AeroPress تا دستگاه اسپرسو ساز صادق است. برای کمک به شما، ما برخی از راهنمایی ها را برای نحوه مراقبت و تمیز کردن چند قهوه ساز محبوب را به شما می گوییم و این مبحث را با نحوه تمیز کردن موکاپات آغاز می کنیم.

 

 

چطورموکاپات را تمیز کنیم؟

 

دیوید و ادوین توافق دارند که بهترین راه برای تمیز کردن موکاپات استفاده از صابون ظرفشویی با ph خنثی و بدون عطر و یک اسفنج نرم است.

 

ادوین می گوید مهم است که ابتدا باقی مانده قهوه را از موکاپات خالی کنید، سپس به آرامی داخل و خارج موکاپت را بشویید و همه قسمت ها را کاملاً شستشو دهید تا کف صابون کاملا پاک شود.

 

ادوین می گوید: “همه قطعات موکاپات باید قبل از مونتاژ مجدد کاملاً خشک شوند تا از ایجاد کپک جلوگیری شود.”

 

واشر موکا نیز معمولاً در فرایند نگهداری نادیده گرفته می شود. این در واقع همان مهر و موم دایره ای است که بین دو نیمه موکاپات قرار دارد. ادوین می گوید که باید آن را به طور منظم عوض کنید، به ویژه هنگامی که نمی توانید از شر هرگونه لکه قهوه ای خلاص شوید.

 

همچنین می توانید سبد فیلتر آلومینیومی موکاپات را هم عوض کنید. اگر با گذشت زمان مسدود شد، فقط آن را تعویض کنید. این سبدهای فیلتری را به راحتی می توانید از بازار خریداری کنید، مانند مهر و موم های جایگزین واشر. چیزی که مهم است موکاپات خود را داخل ماشین ظرفشویی نگذارید و همینطور از اسفنج نرم برای تمیزکاری استفاده کنید و از اسفنج های زبر و یا سیم‌ ظرفشویی هرگز استفاده نکنید .

 

 

نحوه تمیز کردن فرنچ پرس

 

کار را با برداشتن تفاله های قهوه با استفاده از کاردک شروع کنید یا مقداری آب در آن بریزید و بچرخانید. تفاله ها را به سطل زباله (یا توده کمپوست) بریزید و باقی مانده تفاله ها را بشورید.

 

ظرف را تا نیمه با آب گرم و چند قطره صابون ظرفشویی بدون عطر پر کنید. پیستون را چندین بار در آب پمپ کنید تا هرگونه تفاله سرسختی که در فیلتر گیر کرده است، خارج شود.

 

با استفاده از آب داغ و یک اسفنج نرم یا برس مخصوص بطری، محفظه فرنچ پرس را با دست تمیز کنید. هر دو قسمت را به خوبی شستشو دهید، مطمئن شوید که هیچ بقایای صابون باقی نمانده است. بلافاصله با استفاده از یک پارچه میکروفیبر آن را خشک کنید.

 

برای افرادی که زیاد از فرنچ پرس استفاده می کنند، توصیه می شود حداقل ماهی یک بار فیلتر را کاملاً تمیز کنند. برای این کار، فیلتر را جدا کنید (معمولاً می توانید آن را با دست باز کنید) و با استفاده از جوش شیرین و آب یک خمیر ساده درست کنید.

 

قبل از شستشو و تمیز کردن با آب و صابون، شبکه فیلتر را با مسواک نرم  یا برس مخصوص شیشه تمیز کنید تا روغن و بقایای آن پاک شود.

 

 

بخوانید: طرز تهیه قهوه دمی با فرنچ پرس

 

 

نحوه تمیز کردن دستگاه قهوه ساز فیلتری یا Batch brew

 

قوری یا محفظه دستگاه  و سبد فیلتر را جدا کنید. هر دو را کاملاً با یک اسفنج و مقداری صابون ظرفشویی بدون عطر تمیز کنید، سپس خوب بشویید. اجازه دهید این قطعات در معرض هوا خشک شوند یا از یک پارچه میکروفیبر تمیز استفاده کنید.

 

در حالی که این قطعات  در حال خشک شدن است، درب قهوه ساز را با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا مطمئن شوید هیچگونه قهوه یا لکه عجیب و غریبی در آن باقی نمانده است. قبل از سوار کردن قطعات قهوه ساز صبر کنید تا کاملا خشک شوند تا داخل آن کپک ایجاد نشود.

 

 

نحوه تمیز کردن اروپرس

 

بعد از عصاره گیری قهوه پیستون را روی سینک کاملا فشار دهید تا مایع باقی مانده از آن خارج شود. پس از این کار، درپوش فیلتر را باز کنید. پیستون را به سمت پایین فشار دهید تا تفاله های قهوه بیرون بریزند. این تفاله ها را در گلدان یا سطل زباله بریزید.

 

پس از این کار قطعات اروپرس را جدا کرده و هر قطعه را با دست با استفاده از یک اسفنج نرم و صابون ظرفشویی بدون عطر بشویید. اجازه دهید قطعات در معرض هوا خشک شوند یا از یک پارچه میکروفیبر تمیز استفاده کنید.

 

حدود یک بار در ماه، باید لاستیک را کاملاً از پیستون جدا کنید تا تمیز شود. آن را از قسمت داخل و خارج با اسفنج تا هرگونه تجمع روغن از بین برود.

 

 

نحوه تمیز کردن قهوه ساز های قطره ای یا Pour over

 

نحوه تمیز کردن قهوه ساز های قطره ای یا Pour over

 

بیشتر دستگاه های قهوه ساز قطره ای یا پور اور را می توان به سادگی تمیز کرد. برای این کار از یک صابون طرفشویی خنثی و یک اسفنج برای تمیز کردن داخل و خارج استفاده کنید. سپس داخل و بیرون دستگاه را با پارچه میکروفیبر خشک کنید.

 

نحوه تمیز کردن سرور (در صورت استفاده از آن) بستگی به جنس آن دارد. برای سرورهای شیشه ای یا پلاستیکی شفاف، ممکن است بتوانید از ماشین ظرفشویی استفاده کنید (بروشور دستگاه را بررسی کنید). اگر نه، یا اگر از سرور فلزی استفاده می کنید، باید با دقت بیشتری این کار را انجام دهید.

 

سعی کنید از پارچه ای که به مقداری صابون ظرف و آب گرم آغشته شده استفاده کنید. ممکن است نتوانید دست خود را در دهانه قرار دهید، بنابراین استفاده از قلم مو برای این کار راحت تر است.

 

 

بخوانید: طرز تهیه قهوه دمی با اروپرس

 

 

نحوه تمیز کردن دستگاه اسپرسو ساز خانگی

 

برای شروع، ادوین پیشنهاد می کند که دستورالعمل های سازنده دستگاه را در بروشور به دقت مطالعه کنید. هر دستگاه اسپرسوساز نیازهای خاص خود را دارد، اما استفاده از عملکردهای تمیز کردن خودکار و رسوب زدایی پس از استفاده طولانی مدت کافی نخواهد بود.

 

او می گوید: “پس از عصاره گیری شات اسپرسو ، فیلتر پرتافیلتر را برداشته و بلافاصله هدگروپ را برای چند ثانیه شستشو (پاکسازی) کنید. با این کار قهوه ای که ممکن است به صفحه پخش کننده چسبیده باشد تمیز می شود.

 

“تمیز کردن نازل بخار اسپرسوساز کار سختی نیست. نازل بخار به خاطر تماس مستقیم با شیر، قهوه، پودرهای هات چاکلت و … از داخل و بیرون آلوده می شود. بهتر است که بعد از هر بار استفاده از نازل بخار آن را با دستمالی نم دار تمیز کنید تا لکه ای روی آن باقی نماند. سپس نازل را برای چند ثانیه فعال کنید تا شیر باقی مانده پاک شود. در نهایت، سبد پرتافیلتر را بردارید [و با آب داغ بشویید] تا تمام روغن و بقایای قهوه حذف شود. با یک پارچه میکروفیبر آن را خشک کنید. ”

 

در ادامه ادوین می گوید، شما باید پمپ را روشن کرده و صفحه پاشش آب را با مسواک یا برس مخصوص این کار تمیز کنید. سپس آن را با استفاده از یک چهارم قاشق چایخوری پودر تمیز کننده مخصوص، پرتافیلتر کور – blind – اصطلاحا بک فلاش – backflush – را انجام دهید. اجازه دهید پمپ حداقل پنج ثانیه جریان داشته باشد، سپس چندین بار این کار را تکرار کنید.

 

آب را از پرتافیلتر کور خالی کرده و یکبار بدون پودر این کار را انجام دهید تا مواد شیمیایی باقی مانده پاک شود. سینی آبچکان را خالی کرده، با آب داغ بشویید و با یک پارچه میکروفیبر خشک کنید. در نهایت، وقتی همه چیز خشک شد، همه قطعات را دوباره سوار کنید.

 

برای تمیز کردن نمای بیرونی دستگاه اسپرسوساز، توصیه ادوین این است که از یک محصول تمیز کننده شیشه استفاده کنید تا سطوح فولاد ضد زنگ دستگاه همیشه نو به نظر برسند.

 

 

خلاص شدن از شر آهک

 

آهک رسوبی است که در آب سخت (آبی با میزان بالای کلسیم و منیزیم) یافت می شود و در تجهیزات دم آوری قهوه و چای و کتری تجمع می یابد. در صورت عدم کنترل می تواند باعث آسیب به دستگاه قهوه ساز و یا اختلال عملکرد شود.

 

ادوین می گوید برای کتری ها و همینطور دستگاه قهوه ساز فیلتری عادی، محلولی شامل یک قسمت سرکه به یک قسمت آب برای تمیز کردن آهک کافی است.

 

برای کتری، بهتر است اجازه دهید محلول یک شب باقی بماند، سپس تجهیزات را کاملاً بشویید. چند بار بعد از آن مخزن پر آب را بجوشانید تا  کاملا تمیز شود.

 

برای یک دستگاه قهوه ساز مخزن را با محلول پر کنید و اجازه دهید چرخه دو یا سه بار ادامه یابد. سپس چند بار دیگر این کار را با آب تمیز خالی  تکرار کنید.

 

با این حال ادوین همچنین خاطرنشان می کند که پیشگیری بهتر از درمان است. به طور کلی می توان با مصرف آب  فیلتر شده از رسوب آهک جلوگیری کرد.

در مورد دستگاههای اسپرسو به خصوص بهتر آن است که کار را به تکنیسین محول کرده و خود اقدام به رسوب زدایی نکنید

ادوین در ادامه می گوید: “دستگاه های اسپرسو دستورالعملی در مورد نحوه برخورد با آهک دارند، اما در این مورد، پیشگیری تا حد زیادی راه حل اقتصادی است، زیرا ممکن است [در نهایت] نیاز به پرداخت هزینه به یک تکنسین برای رسوب زدایی دستگاه خود داشته باشید.”

 

آیا نحوه اشتباه تمیز کردن قهوه ساز می تواند برای دستگاه  و سلامتی مضر باشد؟

 

آیا نحوه اشتباه تمیز کردن قهوه ساز می تواند برای دستگاه  و سلامتی مضر باشد؟

 

روش های صحیح تمیز دستگاه قهوه ساز نه فقط طول عمر تجهیزات را زیاد کرده و طعم قهوه را بهبود می بخشند بلکه شما را از خطراتی که نظافت اشتباه این دستگاه ها برای سلامتی بدن دارد مصون نگه می دارد.

 

به گفته ادوین، بزرگترین اشتباهی که مردم مرتکب می شوند این است که به طور منظم دستگاه ها را تمیز نمی کنند.

 

او می گوید: “بسیاری از مردم فراموش می کنند که قهوه یک ماده غذایی است و اگر از تجهیزات به درستی مراقبت نشود، در نهایت عملکرد صحیح متوقف می شود .”

 

به عنوان مثال، ادوین می گوید نگه داشتن تفاله قهوه در دستگاه قهوه ساز تا دفعه بعدی که دوباره می خواهید قهوه درست کنید واقعاً یک عادت بد است. روغن های موجود در قهوه تجمع یافته و یک “لایه نازک” ایجاد می کنند، که پس از آن تبدیل به محیط مناسبی برای رشد باکتری ها و کپک و مخمر می شود.

 

و در حالی که اعتقاد عمومی بر این است که اسیدیته قهوه بو داده برای از بین بردن بیشتر این میکروب ها کافی است، اما همیشه به خودی خود کافی نیست. در کنار آلرژی و عفونت های تنفسی، باکتری های روی این قشر نازک نیز می توانند بر سلامت دستگاه گوارش شما تأثیر بگذارند.

 

برای بهتر نشان دادن همه چیز، مطالعه ای در سال 2011 توسط NSF International نشان داد که مخزن قهوه ساز کثیف و تمیز نشده می تواند بیشتر از اسباب بازی های حیوان خانگی و دسته شیر توالت شما، باکتری ها را در خود جای دهد.

 

همواره در نظر داشته باشید که نگهداری و تمیز کاری مناسب علاوه بر عصاره گیری مناسب تر قهوه طول عمر وسیله مورد نظر را نیز بیشتر میکند .

 

 

منبع: perfectdailygrind

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *