اخبار و مقالات, اسلایدر

قهوه چطور خواب را از سر شما می پراند؟

ترفند زیر کانه قهوه برای پراندن خواب از سر شما چیست؟

 

دانشمندان بر این باورند که نوشیدن یک فنجان قهوه در عصر ممکن است شما را به دلایل بیشتری از آنچه که تصور می کنید بیدار نگه دارد. نتایج یک تحقیق در Science Translation Medicine نشان می دهد که کافئین چیزی بیش از یک ماده محرک است و در واقع ساعت داخلی بدن را کند می کند. برای درک ترفند زیرکانه قهوه برای پراندن خواب از سر شما و بی خوابی بعد از نوشیدن قهوه و همچنین تاثیر کافئین بر این روند ادامه این مطلب را در مجله قهوه ست بخوانید

 

قهوه چطور خواب را از سر شما می پراند؟

 

قهوه چطور خواب را از سر شما می پراند؟

 

نوشیدن یک فنجان  اسپرسو و یا یک فنجان قهوه بدون افزودنی سه ساعت قبل از خواب تولید هورمون ملاتونین خواب را حدود 40 دقیقه به تأخیر انداخته و چرت زدن را هم مختل می کند.

 

کارشناسان بر این باورند که فعالیتهای روزانه خود ما تأثیر بسزایی در پروسه تنظیم خواب و ساعت بدن دارد.

 

دکتر جان اونیل، یکی از محققان آزمایشگاه زیست شناسی مولکولی شورای تحقیقات پزشکی در کمبریج در این رابطه به BBC News می گوید: “اگر خسته هستید و شب قهوه می خورید تا بیدار بمانید، این یک ایده بد و اشتباه برای بیدار ماندن است. با این کار هم سخت تر به خواب می روید و هم خواب کافی نخواهید داشت.

در این مطالعه دکتر جان ویل، سلولهای رشد یافته در یک ظرف در معرض کافئین قرار گرفتند. قرار بود در نتیجه این آزمایش مشخص شود که کافئین چگونه توانایی سلول ها در حفظ زمان را تغییر می دهد. این مطالعه نشان داد که کافئین قادر است واکنش ساعتهای شیمیایی در سلول های بدن انسان را دگرگون کرده و تغییر دهد.

 

آیا کافئین باعث خواب آلودگی می شود؟

بیدار شو، بیدار شو!

 

ترفند زیر کانه قهوه برای پراندن خواب از سر شما چیست؟

 

علاوه بر این در یک آزمایش پنج نفر در دانشگاه کلرادو بولدر، در ایالات متحده، به مدت 50 روز در یک آزمایشگاه خواب محبوس بودند. و از آنجا که قرار گرفتن در معرض نور روش اصلی کنترل عادی ساعت بدن است، آنها بیشتر دوران حبس خود را در نور بسیار کم سپری کردند.

 

طی یک سری آزمایشات در عرض مدت یک ماه و نیم، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که مصرف یک نوبت کافئین عصرانه 40 دقیقه ساعت بدن را کند می کند. این تقریباً معادل نیمی از تحت تأثیر سه ساعت نور شدید قرار گرفتن هنگام خواب است.

 

دکتر اونیل می گوید که تعیین یک زمان قطعی برای قطع نوشیدن کافئین در شب فقط در حد حدس و گمان خواهد بود اما او شخصاً هرگز بعد از ساعت 17:00 قهوه نمی نوشد.

 

شما جغد هستید یا لارک -Lark- ؟

 

شما جغد هستید یا لارک -Lark- ؟

 

دکتر جان ویل در این رابطه می گوید: ” این یافته ها می تواند به درمان برخی از اختلالات خواب در افرادی که به طور طبیعی خیلی زود از خواب بیدار می شوند و به – لارک- مشهور هستند برای هماهنگ شدن با بقیه مردم دنیا، کمک کند.

 

او اضافه می کند: “اگر در سفر هوایی از شرق به غرب دچار جت لگ می شوید، مصرف کافئین باعث تسریع در زمان غلبه بر جت لگ می شود”.

 

پروفسور Derk-Jan Dijk، از دانشگاه ساری (Surrey)، در این رابطه به بی بی سی می گوید: “افراد از نظر حساسیت به کافئین با یکدیگر تفاوت دارند و اگر افراد قهوه خور دچار مشکل خواب می شوند، احتمالا باید سعی کنند از نوشیدن قهوه بعد از ظهر و عصر خودداری کنند.”

 

پروفسور جان دیک بر این عقیده است که مردم “خیلی اوقات” تصور می کنند که آنها “بَرده” و فرمانبردار ساعت بدن خود هستند و به همین خاطر همیشه برنامه ریزی می کنند که زود یا دیر بیدار شوند.

 

پروفسور Derk-Jan Dijk در ادامه اضافه می کند: “این داده ها و سایر داده های تحقیقی به دست آمده به وضوح نشان می دهد که ما می توانیم تا حدی این ریتم ها را اصلاح کنیم. اصلا بخشی از دلیل اینکه اینقدر دیر می خوابیم مربوط به عواملی مانند مصرف کافئین و قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی در شب است.”

 

 

چطور از منوی کافی شاپ رمزگشایی کنیم؟

 

 

منبع: bbc

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *