اخبار و مقالات

بررسی رابطه میان بهبود سرطان روده بزرگ و مصرف قهوه

بررسی رابطه میان بهبود سرطان روده بزرگ و مصرف قهوه

متخصصان علم پزشکی معتقدند که نوشیدن مقدار متعادلی قهوه در روز می‌تواند به طور چشمگیری خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را در افراد کاهش دهد. گروهی از متخصصان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در این رابطه می گویند: “مصرف یک یا دو فنجان قهوه در روز می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده را تا ۲۶ درصد در افراد کاهش دهد.” در مورد رابطه میان پیش آگهی بهتر سرطان روده بزرگ و مصرف قهوه در مجله قهوه ست بیشتر بخوانید.

 

افزایش شانس زنده ماندن از سرطان با نوشیدن قهوه

 

افزایش شانس زنده ماندن از سرطان با نوشیدن قهوه

 

بر اساس تحقیقات جدید منتشر شده در مجله JAMA Oncology، مصرف قهوه ممکن است شانس زنده ماندن را در افرادی که مبتلا به سرطان روده بزرگ هستند افزایش دهد و در عین حال خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهد.

 

بر اساس یک مطالعه مشاهده ای بر روی 1171 بیمار تحت درمان سرطان روده بزرگ متاستاتیک، افرادی که گفته بودند دو تا سه فنجان قهوه در روز می نوشند به طور کلی طول عمر بیشتری داشتند و همینطور مدت طولانی تری طول می کشد تا وخیم شدن بیماری در آنها  اتفاق بیفتد. کسانی که قهوه بیشتری می نوشیدند حتی وضعیت بهتری هم داشتند.

 

در مقایسه با افرادی که اصلا قهوه نمی نوشیدند، نوشندگان قهوه بر اساس داده های دریافتی مواد غذایی جمع آوری شده در طی یک دوره 13 ساله منتهی به 2018، 11 درصد افزایش در میزان بقا و 5 درصد بیشتر از احتمال زنده ماندن بدون پیشرفت بیماری را نشان دادند.

 

شرکت کنندگانی که گزارش کردند بیش از چهار فنجان قهوه در روز نوشیده اند، 36٪ افزایش در میزان بقا و 22٪ افزایش زنده ماندن بدون وخیم شدن بیماری را نشان دادند. در این میان بین قهوه بدون کافئین یا دی کف و قهوه کافئین دار تفاوت زیادی مشاهده نشده است و قهوه های بدون کافئین هم در پیشگیری و بهبود سرطان روده بزرگ موثر هستند.

 

از آنجا که جامعه علمی هنوز درک درستی از رابطه علت و معلولی بین مصرف قهوه و نتایج سرطان روده بزرگ ندارد، نویسندگان مقاله پیشنهاد درمان این نوع بدخیمی را با قهوه نمی دهند.

 

کیمی ان جی، نویسنده ارشد این مطالعه از دانشکده پزشکی هاروارد در این رابطه می گوید: “اگرچه توصیه نمی شود که مصرف زیاد قهوه به عنوان یک درمان بالقوه برای سرطان روده توصیه شود، اما مطالعه ما نشان می دهد که نوشیدن قهوه مضر نیست و ممکن است مفید باشد.” با این همه این تحقیق نیاز به مطالعه بیشتری دارد.

 

 

بیشتر بخوانید » قهوه و پیشگیری از سرطان پروستات «  

 

 

منبع: dailycoffeenews

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *