قهوه

مقایسه قهوه هات برو با قهوه کلد برو

مقایسه قهوه هات برو با قهوه کلد برو

یکی از تحقیقاتی که اخیرا انجام گرفته نشان می‌دهد که قهوه کلد برو دارای طعم‌ گلی بیشتر و طعم‌های تلخ، ترش و لاستیکی کمتری نسبت به قهوه هات برو است که در همان دمای خنک، سرو می‌شود.

انجمن تحقیقات علمی تخصصی قهوه،  اخیرا نتایج یک “پروژه تحقیقاتی مهم” را که به طور رسمی در اوایل سال 2020 راه اندازی شد و هدف آن تحقیق روی استخراج قهوه با آب سرد بود را در مجله  Foods ، با عنوان تجزیه و تحلیل طعم قهوه دم شده به روش غوطه وری کامل: قهوه کلد برو دارای طعم گلدارتر است، و نسبت به هات برو کمتر تلخ، ترش و لاستیکی به نظر می رسد”، منتشر کرد.

این موضوع با توجه به افزایش شدید محبوبیت دم‌نوش سرد قهوه در دهه گذشته، مورد توجه فعالان در صنعت قهوه قرار گرفته است.

 

نتایج تحقیق درباره طعم قهوه کلد برو و هات برو

قبل از بیان جزئیات دقیق، باید چند نکته را درباره این تحقیق در نظر گرفت. اولا، این تحقیق توسط  تادی که یکی از تولید کنندگان پیشرو در تولید لوازم خانگی و تجاری تولید قهوه سرد است، انجام گرفته است.

ثانیاً، در عنوان تحقیق این واقعیت مطرح نشده که قهوه‌ها در دماهای مختلف – یعنی 4 درجه سانتیگراد، 22 درجه سانتیگراد و 92 درجه سانتیگراد دم شده اند اما برای تجزیه و تحلیل طعمی که از آنها حس می شود، همه شان در یک دمای مشابه پس از سرد شدن مصرف شده اند. به عبارت دیگر، قهوه «هات برو» که در عنوان تحقیق به آن اشاره شده، گرم مصرف نشده است.

علاوه بر این، در تحقیق دیگری که توسط مکنزی باتالی کارمند مرکز قهوه UC Davis انجام شد، نشان داده شده که سطح برشته شدن قهوه و منشاء قهوه نسبت به دمای دم کردن آن، تأثیر بیشتری بر طعمی که از آن حس می شود، دارد.

با توجه به نکاتی که گفته شد، تیم تحقیقاتی متوجه شدند که چهار ویژگی خاص – گلی، تلخ، ترش و لاستیکی – با در نظر گرفتن میزان برشته شدن یا منشأ قهوه، زمانی که قهوه‌ها در یک دمای مشابه مزه می‌شوند و به یک اندازه  رقیق می‌شوند، تغییر چندانی نمی کنند.

محققان همچنین دریافتند که تفاوت طعم بین قهوه هات برو زمانیکه داغ سرو می شود با قهوه کلد برو که سرد سرو می شود بسیار زیاد است به همین دلیل پس از دم کشیدن قهوه هات برو منتظر ماندند تا دمای آن مشابه دمای قهوه کلد برو شود و سپس آن را سرو کردند.

ویلیام ریستنپارت، مدیر مرکز قهوه دیویس در دانشگاه کالیفرنیا، بیان کرد: “ما انگیزه انجام این تحقیق را به این علت پیدا کردیم که بحث های زیادی درباره قهوه هات برو و مقایسه آن با قهوه کلد برو در صنعت قهوه وجود دارد، اما واقعا داده های بسیار کمی برای اطلاع رسانی در این خصوص تولید شده است. من مفتخرم که تیم مرکز قهوه در حال تولید داده های بسیار مفید تحت شرایط بسیار سخت است که تأثیر واقعی دمای دم کردن را بر کیفیت طعمی که از قهوه حس می شود، نشان می دهد.”

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *