اخبار و مقالات

چطور از دانه و پودر قهوه نگهداری کنیم؟بهترین دما و محیط نگهداری قهوه برای حفظ عطر و طعم

چطور از دانه و پودر قهوه نگهداری کنیم؟بهترین دما و محیط نگهداری قهوه برای حفظ عطر و طعم

 

شما چطور از دانه قهوه و پودر قهوه خریداری شده نگهداری می‌کنید؟ می‌دانستید بزرگ‌ترین دشمن دانه قهوه و پودر قهوه رطوبت، نورمستقیم خورشید، گرمای هوا و جریان هوا هستند؟ در جقیقت برای داشتن یک فنجان قهوه خوش‌طعم یکی از مهم‌ترین شروط نحوه نگهداری از دانه قهوه و پودر قهوه است تا نهایت طعم و مزه و بوی قهوه حفظ شود. در مجله قهوه ست به شما می‌گوییم چطور از دانه قهوه و پودر قهوه نگهداری کنید، بهترین ظرف نگهداری قهوه چه جنسی است، بهترین دما، میزان نور و رطوبت برای نگهداری از قهوه کدام است.

دانه قهوه و پودر قهوه را در معرض هوا و دمای یخچال قرار ندهید

 

چطور از دانه و پودر قهوه نگهداری کنیم؟ بهترین دما، محیط و جنس ظرف نگهداری قهوه

 

همان‌طور که گفتیم رطوبت، نور، گرما و جریان هوا بزرگ‌ترین دشمنان دانه قهوه و پودر قهوه هستند. برای حفظ طعم و بوی دانه قهوه و پودر قهوه بهترین کار این است که آن‌ها را در یک ظرف مخصوص نگهداری پودر قهوه و دانه قهوه یعنی صرفا یک ظرف مات در‌دار مثلا از جنس شیشه مات یا سرامیک که درب آن محکم بسته می‌شود و در دمای اتاق نگهداری کنید. به هیچ‌وجه دانه قهوه یا پودر قهوه را در یخچال نگهداری نکنید. شاید دانه‌های قهوه زیبا باشند و نگهداری آن‌ها در ظروف شفاف و شیشه‌ای دکور آشپزخانه‌تان را حسابی شیک و چشم‌نواز کند اما شما با این کار طعم و مزه قهوه‌تان را از بین می‌برید. بهتر است ظرف محتوی دانه قهوه و پودر قهوه را در جایی بدون نور مثلا در کابینت نگهداری کنید، در واقع بهترین مکان یک جای بدون نور، خشک و خنک است. البته منظور از خنک دمای اتاق است. بهتر است قهوه را در کابینت نزدیک اجاق گاز نگذارید چون از سایر کابینت‌ها بیشتر گرم می‌شود. علاوه بر این ظرف قهوه را روی پیشخوان پشت پنجره آشپزخانه هم نگذارید چون خطر نور شدید و مستقیم خورشید دانه‌های قهوه را تهدید می‌کند. نوع بسته‌بندی قهوه‌فروشی برای نگهداری طولانی مدت قهوه مناسب نیست. اگر برای‌تان امکان‌پذیر است قهوه را در همان ظروف درب دار مات با درب محکم و در جایی که گفتیم نگهداری کنید.

 

به مقدار نیاز قهوه بخرید

 

چطور از دانه و پودر قهوه نگهداری کنیم؟بهترین دما و محیط نگهداری قهوه برای حفظ عطر و طعم

 

دانه قهوه بلافاصله بعد از بو دادن یا همان برشته‌کاری شروع به از دست دادن عطر و بوی خودش می‌کند. به همین دلیل بهتر است هر بار که قهوه می‌خرید به اندازه نیاز یک یا دو هفته خرید کنید نه بیشتر. قرار گرفتن در معرض هوا برای دانه قهوه بسیار مضر است. به همین دلیل اگر دوست دارید قهوه خود را در ظروف شیک و زیبا و قابل دید نگهداری کنید بهتر است قهوه خریداری شده را چند قسمت کنید. بخش عمده قهوه‌ای را که خریده‌اید در یک ظرف درب‌دار مات بگذارید و مقداری کمی را در ظروفی که مات نیستند اما زیبا هستند و شما آن‌ها را دوست دارید و به احتمال زیاد مات نیستند.

این مسئله به خصوص در مورد قهوه آسیاب شده یا همان پودر قهوه بیشتر صادق است. اگر چه بهترین روش برای داشتن یک قهوه خوش طعم و خوش عطر این است که در همان زمانی که می‌خواهید قهوه را دم کنید آن را آسیاب کنید اما اگر برای آسیاب کردن قهوه مشکل دارید و قهوه آسیاب شده می‌خرید حتما باید به مقدار نیاز و در حجم کم بخرید، در ظروف مات و درب‌دار که محکم بسته می‌شود نگهداری کنید و مقدار کمی از قهوه آسیاب شده را در ظروف شفاف که دوست دارید در معرض دید باشند نگهداری کنید.

 

دانه قهوه را می‌توانیم فریز کنیم؟

 

دانه قهوه را می‌توانیم فریز کنیم؟چطور از دانه و پودر قهوه برای حفظ عطر و طعم آن نگهداری کنیم؟

 

در واقع مهم‌ترین خصیصه یک فنجان قهوه خوش عطر و خوش طعم تازگی آن است. کارشناسان قهوه بر این باورند که قهوه دم شده بلافاصله بعد از برشته‌کاری و آسیاب شدن مصرف شود. به خصوص زمانی که برای اولین بار درب بسته‌بندی قهوه باز می‌شود. از سوی دیگر قهوه را به هیچ‌وجه نباید در یخچال نگهداری کنید، هرچند در این زمینه یعنی گذاشتن قهوه در یخچال یا فریز کردن آن نظرات ضد و نقیض است اما مسئله اینجاست که قهوه خیلی سریع بو، رطوبت و مزه‌های داخل یخچال را به خودش می‌گیرد چون یک ماده جاذب بسیار قوی است.

با این‌همه در مورد فریز کردن قضیه فرق می‌کند و حساسیت کمتری در مورد آن وجود دارد. اگر قصد دارید دانه قهوه را فریز کنید بهتر است به اندازه مقداری که مصرف می‌کنید و حداکثر به مدت یک هفته یا نهایتا ده روز آن را فریز کنید. بهترین روش فریز کردن قهوه هم این است که دانه قهوه را درهمان بسته‌بندی که خریداری کرده‌اید نگه دارید و بسته‌بندی را در یک کیسه زپ‌دار بگذارید و تمام هوای کیسه را خارج کنید. این کیسه را هم درون یک کیسه دیگر که نور از آن عبور نمی‌کند قرار دهید. با این کار دانه‌های قهوه از خطر نور و رطوبت محفوظ می‌مانند. هر بار که قهوه را از فریزر خارج می‌کنید که مقداری برای دم کردن از آن بردارید باقی قهوه را بلافاصله و قبل از این‌که با محیط هم‌دما شود به فریزر برگردانید. یخ زدن دانه قهوه تغییری در فرایند دم کردن قهوه ایجاد نمی‌کند اما قبل از آسیاب کردن دانه قهوه حتما اجازه دهید با محیط هم دماشود.

محصولات پیشنهادی قهوه ست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *