اخبار و مقالات

پاسخ به 7 سوال رایج در مورد طرز تهیه اسپرسو با قهوه‌ساز موکاپات روگازی

پاسخ به 7 سوال رایج در مورد طرز تهیه اسپرسو با قهوه‌ساز موکاپات روگازی

 

درست کردن قهوه اسپرسو با موکاپات روگازی می‌تواند نتایج ناامید کننده‌ای برای شما داشته باشد. این در حالی است که می‌توانید یک فنجان قهوه اسپرسو عالی هم از موکاپات روگازی تحویل بگیرید. در واقع موکاپات می‌تواند یک فنجان قهوه غنی، با تن‌واری و بادی خوب و طعم و بوی عالی به شما بدهد. این شات اسپرسو می‌تواند پایه نوشیدنی‌های دیگری مثل کاپوچینو و آمریکانو و … هم باشد. اما آیا این قهوه یک اسپرسو واقعی است؟ در این میان 7 سوال رایج در مورد طرز تهیه قهوه اسپرسو با قهوه‌ساز موکاپات روگازی وجود دارد که احتمالا برای شما هم پیش آمده است. در مجله قهوه ست پاسخ این سوالات را به شما می‌گوییم.

 

1- چرا قهوه اسپرسویی که با موکاپات روگازی درست می‌کنم تلخ است؟

 

چرا قهوه اسپرسویی که با موکاپات روگازی درست می‌کنم تلخ است؟

 

در طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات مشکل تلخی قهوه ممکن است حسابی توی ذوق شما بزند. اما نگران این مسئله نباشید. مسئله اینجاست که همه چیز می‌تواند بهتر شود. تلخی در قهوه اسپرسو به 2 دلیل رخ می‌دهد:

1- دانه‌های قهوه بیش از حد برشته، کهنه یا بی‌کیفیت و نامرغوب هستند.

2- عصاره‌گیری بیش از حد رخ داده است (بیش از حد قهوه را دم کرده‌اید).

حالا می‌خواهیم فرض کنیم که شما از دانه تازه قهوه، درجه ریز آسیاب و رُست مناسب استفاده می‌کنید. با این وجود اگر قهوه اسپرسو شما باز هم تلخ شد احتمالا شما زیاده از حد آن را عصاره‌گیری کرده‌اید. به معنای واقعی کلمه شما شیره قهوه را بیرون کشیده‌اید. پس هدف شما باید عصاره‌گیری کمتر باشد. چند روش برای رسیدن به این هدف وجود دارد:

دانه قهوه را با آسیاب درشت آسیاب کنید. به این ترتیب آب طعم‌ها را به سرعت از دانه‌های درشت آسیاب شده بیرون نمی‌کشد و تعادل در طعم قهوه ایجاد می‌شود. مدت زمان عصاره‌گیری قهوه اسپرسو نباید زیاد باشد. از آبی که قبلا گرم کرده‌اید یا درجه بالاتری برای تنظیم گرم شدن آب استفاده کنید تا مدت زمان داغ شدن قهوه آسیاب شده شما کمتر شود.

2- حوله سرد چیست و برای درست کردن قهوه اسپرسو لازم است؟

 

پاسخ به 7 سوال رایج در مورد طرز تهیه اسپرسو با قهوه‌ساز موکاپات روگازی

 

برای اینکه طعم قهوه اسپرسو شما بد و نامطبوع نشود برخی از کارشناسان دم کردن قهوه پیشنهاد می‌کنند بلافاصله بعد از دم کشیدن قهوه موکاپات روگازی را با یک حوله سرد، خنک کنید. اما دلیل این کار چیست؟ جنس موکاپات از فلز است و روی حرارت خیلی داغ می‌شود. چند دقیقه طول می‌کشد تا دمای فلز دستگاه موکاپات سرد شود و این مدت زمان کافی است تا طعم قهوه اسپرسو شما تلخ شود. در صورت سرد کردن موکاپات با حوله سرد طعم قهوه اسپرسو شما بهتر می‌شود. این کار ضروری نیست، یعنی لازم نیست موقع خریدن دستگاه موکاپات روگازی یک حوله مخصوص این کار هم بخرید اما به هر حال یک روش موثر برای تلخ نشدن طعم قهوه اسپرسو است.

3- آیا موکاپات همان اسپرسوساز است؟

 

آیا موکاپات همان اسپرسوساز است؟

 

درست است که موکاپات روگازی اغلب به عنوان اسپرسوساز استفاده می‌شود اما متاسفانه این توصیف کمی خوشبینانه است. اگر بخواهیم با شما صادق باشیم باید بگوییم در حقیقت در طرز تهیه قهوه اسپرسو این قهوه زمانی حاضر می‌شود که آب گرم از لا به لای ذرات پودر قهوه آسیاب شده ریز که تحت فشار هستند با فشار  8 یا ده بار عبورمی کند. این در حالی است که این فشار در موکاپات روگازی شما در فشار فقط یک یا دو بار اتفاق می‌افتد. این فشار آنقدر قوی و زیاد نیست که بتوان به قهوه‌ای که به شما می‌دهد لقب قهوه اسپرسو داد. اما خب این شات قهوه به اسپرسو شبیه است. درست است که اگر بخواهید یک شات قهوه اسپرسو به معنای واقعی کلمه را تجربه کنید باید حتما یک دستگاه اسپرسوساز حرفه‌ای و واقعی بخرید اما با دستگاه موکاپات روگازی هم می‌توانید یک یا دو شات قهوه قوی و جاندار درست کنید که برای درست کردن مشتقات اسپرسو یعنی کاپوچینو یا آمریکانو مناسب است.

 

4- برای طرز تهیه قهوه اسپرسو در موکاپات روگازی از آب سرد استفاده کنیم یا آب داغ؟

 

برای طرز تهیه قهوه اسپرسو در موکاپات روگازی از آب سرد استفاده کنیم یا آب داغ؟

 

در طرز تهیه اسپرسو با موکاپات روگازی توصیه اکید کارشناسان قهوه این است که برای درست کردن اسپرسو در موکاپات از آب داغ استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا مدت زمان لازم برای دم کردن قهوه کاهش پیدا کند و البته بدنه فلزی موکاپات آن‌قدری حرارت خارجی نبیند که در نتیجه قهوه‌ عصاره‌گیری شده را تلخ کند. این در حالی است که شما می‌توانید مثل اغلب مردم با آب سرد نیز قهوه‌های خوبی تهیه کنید. اما استفاده از آب سرد بیش از حد ریسکی است چون آب در موکاپات دیرتر از کتری به دمای جوش می‌رسد و در نتیجه قهوه خوبی به شما نمی‌دهد.

 

5- برای خرید موکاپات بهتر است کدام اندازه را انتخاب کنیم؟

 

برای طرز تهیه قهوه اسپرسو در موکاپات روگازی از آب سرد استفاده کنیم یا آب داغ؟

 

حتما در زمان خرید موکاپات به سایز و اندازه آن توجه کنید چون متاسفانه تنها چیزی است که در این پروسه قابل تغییر نیست. به این ترتیب باید بدانیم که:

*یک موکاپات 3 کاپ برای دم کردن 3 فنجان قهوه طراحی ‌شده است (حدود 140 تا 170 گرم)

*یک موکاپات 6 کاپ برای دم کردن 6 فنجان قهوه طراحی ‌شده است (حدود 280 تا 340 گرم)

قانون کلی دم کردن قهوه در موکاپات به این ترتیب است که سبد قهوه در موکاپات را باید کاملاً پر کنید و همچنین در مخزن موکاپات تا زیر سوراخ خروج هوا یا خط علامت‌گذاری شده آب بریزید. با این‌که می‌توانید آب یا قهوه کمتری بریزید اما این کار توصیه نمی‌شود چون احتمال تلخ شدن و دم کشیده شدن بیش از حد قهوه و یا برعکس احتمال عدم عصاره گیری کافی افزایش می‌یابد. پس اگر فقط برای خودتان قهوه دم می‌کنید لازم نیست یک موکاپات با ظرفیت 6 فنجان قهوه تهیه کنید و بهتر است از موکاپات‌های کوچک‌تر استفاده کنید.

 

علاوه بر این اگر می‌خواهید قهوه شما کمی سبک‌تر و ضعیف‌تر باشد و خیلی قوی نباشد بهتر است به ‌جای کم کردن حجم قهوه آسیاب شده، به قهوه‌ای که با همان مقدار قهوه همیشگی دم کشیده شده در انتها کمی آب اضافه کنید. در کل برای داشتن یک قهوه خوش طعم با موکاپات باید قوانین دم کردن قهوه در موکاپات را رعایت کنید.

6- می‌توانیم از پودر قهوه بسیار ریز آسیاب شده برای درست کردن قهوه با موکاپات استفاده کنیم؟

 

این‌کار ممکن است به یک فاجعه منجر شود. فشردگی بالای پودر قهوه بسیار ریز (Coffee Grounds) باعث می‌شود تا بخار آب برای عبور از آن‌ها نیاز به فشار بسیار بالایی داشته باشد.

 

در دستگاه‌های اسپرسو ساز یکسری سازوکار امنیتی برای جلوگیری از ترکیدن در اثر فشار زیاد در نظر گرفته شده است اما در موکاپات خبری از این امکانات ایمنی نیست. حتی با وجود سوراخ تخلیه هوا اضطراری، بازهم احتمال ترکیدن و آسیب رساندن زیاد خواهد شد. فراموش نکنید که 1 تا 2 بار فشار برای عبور بخارآب از بین پودر قهوه که کمی سفت شده باشد کافی نیست.

 

7- موکاپات برای درست کردن قهوه در سفر وسیله مناسبی است؟

 

پاسخ به 7 سوال رایج در مورد طرز تهیه اسپرسو با قهوه‌ساز موکاپات روگازی

 

تعداد قهوه سازهایی که برای افراد اهل کمپ کردن و مسافرت طراحی شده است چندان زیاد نیست اما موکاپات یکی از این دستگاه‌هاست. از موکاپات می‌توانید روی یک اجاق کوچک و حتی آتش برای به تهیه یک فنجان قهوه خوشمزه استفاده کنید.

 

علاوه بر این با خرید موکاپات 12 کاپ می‌توانید برای بیش از 4 نفر نیز قهوه سرو کنید.البته برای استفاده از موکاپات در مسافرت موانعی هم وجود دارد. یکی از مشکلات این است که در کمپ و طبیعت نمی‌توانیم مثل آشپزخانه دقیق عمل کنیم. حرارت زیاد به‌ راحتی می‌تواند روند عصاره‌گیری قهوه را با مشکل روبرو کند و قهوه شما را تلخ کند. به خصوص اگر از آتش برای درست کردن قهوه با موکاپات استفاده می‌کنید کنترل کردن این قضیه مشکل‌تر هم می‌شود. مسئله‌ی دیگر وزن و قابل‌حمل بودن موکاپات‌هاست. موکاپات‌ها عموما سبک و جمع و جور نیستند و موکاپات‌های بزرگ وزن بیشتری هم دارند. به این ترتیب حمل کردن آن‌ها با توجه به فلزی بودن و غیرقابل انعطاف بودن ممکن است کمی سخت باشد. به نظر می‌رسد بهترین انتخاب برای درست کردن قهوه در خارج از خانه و طبیعت برای کمپرها اروپرس باشد.

محصولات پیشنهادی قهوه ست

 

۱۹ نظر در مورد “پاسخ به 7 سوال رایج در مورد طرز تهیه اسپرسو با قهوه‌ساز موکاپات روگازی

 1. پریسا گفت:

  خیلی مطلبتون خوب بود مرسی واقعا

 2. علی گفت:

  اگر نسبت قهوه به اب برای یک شات در یک موکاپات مثلا سه نفره کامل رعایت بشه؛کیفیت اسپرسو در این موکاپات کمتر از یک موکاپات یک کاپ میشه؟

  1. مدیریت قهوه ست گفت:

   بله . در حقیقت ظرفیت مخزن آب و فیلتر باید تماما استفاده بشه . به همین خاطر توصیه میشه اندازه موکاپات رو متناسب با میزان استفاده انتخاب کنین

 3. بهنام گفت:

  میتونیم از یک موکاپات دو نفره یک شات قهوه درست کرد؟

  1. مدیریت قهوه ست گفت:

   خیر .. دو نفره برای دو نفر پر کنین برای حصول بهترین نتیجه

 4. موسی گفت:

  وقتی یک بار پودر قهوه رو داخل موکاپات ریختیم تا چند بار میتونیم از اون پودر استفاده کنیم؟

  1. Emil Masihi گفت:

   یک بار .. تفاله رو بریزین دور بعد

 5. رضا گفت:

  مشکلی که برای من در موکاپات پیش میاد
  قهوه ای به دست میاد ملایمه . گرم نیست
  مشکل از چیه؟

  1. Hamid Shokri گفت:

   آب به مرحله جوش می رسد و از پودر قهوه رد می شود و بلافاصله پس از جمع شدن در محفظه بالا در فنجانها ریخته و سرو شود

 6. آرش گفت:

  سال هاست که از روش موکاپات در کنار محصولات ست استفاده میکنم.
  مجموعه ست هفت نکته بسیار مهم و عالی رو بیان کردند.
  من هم یک نکته میگم.سعی کنید یک کاسه آب سرد در کنار خودتون داشته باشید و به محض رقیق شدن عصاره خروجی،موکاپات رو داخل کاسه آب قرار بدید تا بویلر هر چه سریع تر خنک بشه و روند عصاره گیری متوقف بشه.با این روش هم از قهوه غلیظ تری بهره میبرید و هم طعم های ناپسند استخراج نمیشه.

 7. abozar mj گفت:

  سلام من قبلا موکاپات داشتم، جدیدا موکاپات نو خریدم وقتی روی حرارت هست فقط بخار آب میبینم از قیف موکاپات خارج میشه قهوه یا نمیاد بیرون یا در حد چند قطره، ممنون اگه راهنمایی کنید

  1. آرش گفت:

   نگاه کنید ببینید قطعات به درستی اسمبل کردید یا خیر،همچنین ببینید واشر سیلیکونی به درستی نصب شده باشه و دفرمه نشده باشه.آسیاب قهوه شما باید مناسب باشه(کمی درشت تر از ماشین اسپرسو خانگی) رزوه های موکاپات سالم باشه و نشتی بخار نداشته باشه که از دست دادن یا افت فشار داشته باشید.قهوه رو زیاد تمپ یا فشرده نکنید.فانل پر از قهوه و بویلر تا زیر سیفتی ولو از آب پر باشه.فیلتر مسدود نباشه.

 8. علی گفت:

  من یه مشکلی جدیدا با موکاپات پیدا کردم میشه کمکم کنید هنگام استفاده از موکاپات اول آب باکمی دانه قهوه ریز میاد بالا بعد به طور ناگهانی اب و تفاله میاد بیرون که حتی داخل مخزن قهوه هم نمیره همش میریزه بیرون روی گاز و تو پرتافیلتر قهوه خمیری شکل ایجاد میشه و تو مخزنن آبم آب و تفاله قهوه میمونه
  بدون ریختن قهوه ام امتحان کردم آب فواره کرد بیرون میشه بگین مشکل کجاست
  قهوه هم طعم تلخ به شدت غلیظ میده

  1. مدیریت قهوه ست گفت:

   سلام . قهوتون رو درشتتر آسیاب کنین

 9. رضا گفت:

  با موکاپات ۶کاپ میشه حدود ۲ کاپ درست کرد که قهوه کمتر بریزیم؟

  1. مدیریت قهوه ست گفت:

   مناسب در نمیاد . برلی دو کاپ طرف کوچیک رو انتخاب کنین بهتره

 10. مونا گفت:

  سپاسگزارم از این مقاله عالی و کار راه انداز

 11. مائده گفت:

  سلام من یک موکاپات ۶ کاپ دارم طبق دستور اب رو تا زیر سوپات درون مخزن میریزم و صافی قهوه رو هم پر میکنم
  اما فقط نصف آب درون مخزن پایین بالا میاد و قهوه خیلی کمی کم میشه؟!

  1. مدیریت قهوه ست گفت:

   کمی زبر تر آسیاب کنین و قهوه رو متراکم نکنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *