آموزش

طرز تهیه و تاریخچه قهوه دالگونا نوشیدنی ترند روزهای کرونا

طرز تهیه و تاریخچه قهوه دالگونا نوشیدنی ترند روزهای کرونا

اپیدمی و شیوع ویروس کرونا و در خانه ماندن مردم حسابی آن‌ها را به امتحان غذاها و نوشیدنی‌هایی که کمتر پیش از این مورد توجه بودند علاقمند کرده است. یکی از این موارد نوشیدنی قهوه دالگوناست. جالب است بدانید در کشور کره جنوبی به عنوان یکی از کانون‌های شیوع کرونا کووید 19 در دنیا این نوشیدنی قهوه خانگی دوباره در روزهای اخیر احیا شد و حسابی در شبکه‌های اجتماعی به خصوص اینستاگرام و توییتر و Tik Tok دست به دست و داغ شد. یک جستجوی کلمه دالگونا در گوگل بیش از 8 میلیون مطلب مرتبط با آن را برای شما نمایش خواهد داد. در این مقاله همه چیز در مورد قهوه دالگونا، طرز تهیه قهوه دالگونا و اینکه از کجا آمده و نظر انجمن‌های تخصصی قهوه در سرتاسر دنیا در مورد آن چیست را در مجله قهوه ست بخوانید.

 

قهوه دالگونا را چه کسی اختراع کرد؟

 

قهوه دالگونا را چه کسی اختراع کرد؟

 

در حالی که محبوبیت قهوه Dalgona در سال 2020 و به دنبال قرنطینه خانگی در بسیاری از کشورهای دنیا به طرز چشمگیری افزایش یافته است، اما این نوشیدنی خوشمزه چندین سال است در کشورهای دیگر مانند ماکائو و هند حسابی پرطرفدار است، جایی که به عنوان قهوه Phenti Hui، قهوه هم زده با حرکات تند و سریع مثل شلاق زدن یا کاپوچینو به سبک هندی شناخته می‌شود. عنوان جدید آن ظاهراً به این خاطر است که فوم کف کرده بالای نوشیدنی شبیه یک آب نبات محبوب و سنتی کره جنوبی به نام Dalgona است، یک نوع شیرینی لانه زنبوری که با شکر، روغن و جوش شیرین درست می‌شود.

 

تفاوت اساسی بین قهوه Dalgona و نسخه هندی آن در ترتیب مونتاژ هر دو نوشیدنی است. در نسخه هندی این نوشیدنی Phenti Hui با شدت و سرعت زیاد قسمت‌های مساوی قهوه، شکر و آب گرم در یک کاسه تا زمانی که مخلوط حل شود و کف رنگی سبک ایجاد شود، تهیه می‌شود. پس از اتمام این کار، به تدریج آب بیشتری اضافه می‌شود تا مقدار مناسبی کف ایجاد شود. سپس کف آن را به لیوان اضافه می‌کنیم و سپس با اضافه کردن آب داغ و شیر کار تمام می‌شود.

طرز تهیه قهوه دالگونا

 

طرز تهیه و تاریخچه قهوه دالگونا که در روزهای شیوع کرونا حسابی ترند شده است

 

در طرز تهیه دالگونا به سبک کره جنوبی پودر قهوه فوری، شکر و آبجوش را در یک ظرف کوچک می‌ریزند و به آرامی با هم مخلوط می‌کنند. سپس با همزن برقی یا دستی آنقدر مواد را هم می‌زنند تا پف کند و یک بافت خامه‌ای پیدا کند. حدود 2 دقیقه باید هم بزنید تا یک بافت خامه‌ای مثل ابر درست شود (اگر همزن ندارید با چنگال به مدت 15 دقیقه هم بزنید). سپس در یک لیوان چند تکه یخ بریزید و تا نیمه روی یخ‌ها شیر بریزید. حالا بافت خامه‌ای را روی شیر بریزید و در صورت تمایل با پودر قهوه یا شکلات تزیین کنید.

 

طبق ویدئویی از جیمز هافمن در مورد این موضوع، خصوصیات ضخیم و ماندگار فوم قهوه Dalgona از ترکیبات ملانوئیدین موجود در قهوه فوری ناشی می‌شود که همان ترکیباتی هستند که مسئول ایجاد کریما در اسپرسو هم هستند. با ترکیب قهوه فوری با محلول شکر و آب یک حالت چسبناک و غلیظ ایجاد می‌شود و کف می‌تواند شکل خود را حفظ کند. هم زدن سریع باعث ایجاد حباب‌های مناسب هوا در کف می‌شود که به آن اجازه می‌دهد بدون ناپدید شدن یا تخریب روی سطح نوشیدنی قهوه دالگونا شناور شود.

 

متخصصان قهوه در مورد دالگونا چه نظری دارند؟

 

طرز تهیه و تاریخچه قهوه دالگونا که در روزهای شیوع کرونا حسابی ترند شده است

 

وقتی صحبت از قهوه Dalgona در میان افراد متخصص در صنعت قهوه مطرح می‌شود، نظرات متفاوت است. برخی مانند Vanessa Le عقیده دارد که می‌تواند به عنوان الهام بخش سایر نوشیدنی‌های مبتنی بر قهوه روی آن حساب کرد.

ونسا یک مشاور کافه در Forbidden Bean و مشاوره تخصصی قهوه در هنگ کنگ است. او می‌گوید: « قهوه Dalgona ارزشی در حد و اندازه نوشیدنی‌های خلاقانه دارد و خیلی الهام بخش است. این یک الهام خوب برای یک باریستا است که بتواند امکانات ایجاد بافت‌های مختلف قهوه (به جای بازی کردن همیشگی با شیر یا شربت) بررسی کند. و البته این مثال خوبی است برای این حقیقت که چگونه بازار مشتری به نوشیدنی غیرقابل توصیف [به جای] یک نوشیدنی خوش طعم پاسخ می‌دهد و فکر می‌کنم این یک درس است که همه صاحبان کافه ها و باریستاها باید به خاطر داشته باشند».

برخی دیگر بر این باورند که مواد مورد استفاده در نوشیدنی می‌تواند بر کیفیت آن تأثیر بگذارد. جیمز هافمن در ویدئوی خود در مورد  Dalgona Coffee می‌گوید که بخش عمده‌ای از جذابیت نوشیدنی، سادگی آن است. او هشدار می دهد که این یک روش آماده‌سازی است و آنچه شما در نهایت به دست می‌آورید بستگی به این دارد که از چه موادی استفاده کرده‌اید و روی کیفیت نوشیدنی تاثیر می‌گذارد.

 

خلق نسخه تخصصی دالگونا

 

طرز تهیه و تاریخچه قهوه دالگونا که در روزهای شیوع کرونا حسابی ترند شده است

 

با گذاشتن قهوه Dalgona در کنار نوشیدنی‌های قهوه در سراسر جهان، طبیعی است که صنعت قهوه تخصصی بخواهد ببیند آیا می‌توان آن را با استفاده از قهوه تخصصی و مرغوب بازتولید کرد یا نه. با این حال، این با مجموعه چالش‌های خاص خود همراه است.

جیمز هوفمن یادآوری می‌کند که شات قهوه اسپرسو ساده‌ترین راه حل به نظر می‌رسد اما یک شات استاندارد هنوز خیلی رقیق است. او اضافه می‌کند: «تلاش برای کاهش آن با استفاده از گرما می‌تواند طعم‌های ناخوشایندی به وجود بیاورد، ضمن اینکه شات اسپرسو از طریق خلاء محفظه باعث کاهش حجم آن می‌شود، اما خطر از بین رفتن برخی از رایحه‌های اسپرسو وجود دارد».

 

دم‌‌آوری دستی نتایج بهتری دارد. The Space Roastery یک مرکز رُست قهوه است که در یوگیاکارتا، اندونزی مستقر است. آنها یک نسخه از نوشیدنی درست کرده‌اند که شامل یک واحد قهوه تازه آسیاب شده دم‌آوری شده در اروپرس و دو واحد آب داغ است. آن‌ها سپس این مخلوط و همچنین یک واحد شکر را به یک بطری آب اضافه می‌کنند و به مدت ده دقیقه آن را با شدت تکان می‌دهند تا یک کف مانند Dalgona ایجاد شود.

 

Pour & Twist که یک کافه بار دم‌آوری دستی قهوه در نیوزلند است از روشی مشابه استفاده می‌کند. آن‌ها توصیه می‌کنند دانه قهوه آسیاب شده ریز (Fine) با میزان برشتگی سبک و ملایم و آب را به AeroPress اضافه کنید. به صورت جداگانه یک قاشق غذاخوری شربت افرا و خامه سرد تازه را با هم با سرعت متوسط بزنید. جداگانه هم بزنید زیرا اسیدهای قهوه باعث جدا شدن آن می شوند. اگرچه نتیجه آن بدون شک خوشمزه است، آن‌ها هشدار می‌دهند که به خاطر سنگین بودن نوشیدنی برای استفاده هر روزه مناسب نیست.

 

به نظر می‌رسد که دم کردن دستی قهوه می‌تواند تقریباً قهوه Dalgona را ایجاد کند، اما ممکن است کف ایجاد شده فاقد بافت براق و سفتی از نوع ایجاد شده هنگام استفاده از قهوه فوری باشد.

 

اگرچه بهترین راه حل استفاده از قهوه فوری برای درست کردن نوشیدنی دالگونا است و جای زیادی را برای آزمایش های تخصصی قهوه باقی نمی‌گذارد، اما یک روش مبتکرانه برای نوشیدن قهوه در کافی‌شاپ‌های محلی و منزل  است.

استفاده از قهوه دمی تازه برای تهیه قهوه Dalgona توصیه نمی‌شود و ما شما را تشویق هم نمی‌کنیم که دالگونا را جایگزین قهوه فیلتری روزانه یا اسپرسو روزانه خود کنید. در عوض توصیه ما این است که به آن به عنوان یک دستور سرگرم کننده نگاه کنید که می‌توانید یک بار یا دو بار در صورت داشتن وقت آزاد زمان بگذارید و آن را درست کنید، فقط به این خاطر که ببینید این همه هیاهو برای چیست.

خرید آنلاین قهوه کلمبیا مناسب دم آوری دستی

محصولات پیشنهادی قهوه ست

۲ نظر در مورد “طرز تهیه و تاریخچه قهوه دالگونا نوشیدنی ترند روزهای کرونا

 1. دانیال مسقطی آملی گفت:

  آموزش بسیار خوبی بود !
  واقعا سایت شما را تحسین می کنم
  موفق باشید!!!

 2. دانیال مسقطی آملی گفت:

  آموزش بسیار خوبی بود !
  واقعا سایت شما را تحسین می کنم
  موفق باشید!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *